Grupa II ARCHIWUM

Grupa II ARCHIWUM

PIĄTEK 29.05.2020r. TEMAT:”Zwierzęta i ich rodziny”

Witajcie Biedronki. Po raz ostatni w tym tygodniu zapraszam do zabawy.

Poszukajcie w domu książek i albumów o zwierzętach, obejrzyjcie je i spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Co to za zwierzę? Gdzie mieszka? Poszukajcie rodzin zwierząt.

Pobawcie się z mamą w naśladowanie głosów zwierząt. Na zmianę próbujcie wydawać odgłosy i odgadywać do jakiego zwierzaka należą.

Proszę wykonajcie kartę pracy s. 143.

Zgromadźcie zabawkowe zwierzątka albo karty z ich podobiznami. Pogrupujcie je wg różnych kryteriów, np.: ptaki i czteronożne, wodne i lądowe, jednobarwne i kolorowe – wzorzyste. Za każdym razem policzcie ile jest zwierząt w każdej grupie i powiedzcie gdzie jest ich więcej a gdzie mniej.

Jeśli macie Memory to spróbujcie w nie zagrać z kimś z rodziny.

A na koniec zabawa w naśladowanie poruszania się zwierząt. Najpierw mama mówi np.: „Jesteś słoniem” a dziecko pokazuje jak chodzi słoń. Następnie zmiana ról, itd…

CZWARTEK 28.05.2020r. TEMAT:”Domowi pupile”

Witajcie Biedroneczki. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Przynieście wszystkie swoje zabawki kotki i pieski. Podzielcie je na dwie rodziny|: psy i koty. Spróbujcie policzyć ile jest psów a ile kotów. Kogo jest więcej? (ustawiamy zabawki parami: pies z kotem, te które pozostały bez pary mają większość).

Posłuchajcie wiersza L. J. Kerna pt. „Na kanapie”

Kto to chrapie na kanapie?

Kto się w ucho przez sen drapie?

Kto, gdy zły, to szczerzy kły?

Kogo czasem gryzą pchły?

Komu w głowie figle? Psoty?

Kto gołębie goni? Koty?

Kto pantofle gruzie pana?

Na mleczarkę szczeka z rana?

Kto się z dziećmi bawi zgodnie?

A złodzieja cap! Za spodnie!

Wiecie, kto to? No to sza!

Po co budzić ze snu psa…

Co w wierszu robi pies? Czy też macie w domu psa? Czy zachowuje się on podobnie do tego z wiersza? Co lubi robić a czego nie lubi?

Jakie jeszcze inne zwierzęta mieszkają z nami w domach? (koty, rybki, chomiki, świnki morskie, …). Jeśli nie wiecie jak wyglądają poproście rodziców niech pokażą wam je na zdjęciach w Internecie.

Usiądźcie teraz przed lustrem i wykonujcie polecenia mamy. Wasze języczki zamieniają się w wesołe pieski. Pieski biegają za piłeczką (zataczamy kółeczka przesuwając czubek języka po górnych, następnie po dolnych zębach, kilka razy w prawą stronę i kilka razy w lewą)wesoło podskakują (dotykamy czubkiem języka raz górnych, raz dolnych zębów) głośno szczekają (naśladujemy szczekanie)machają ogonkami przesuwamy język od jednego do drugiego kącika ust). Po wesołej zabawie odpoczywamy (naśladujemy chrapanie).

Przygotujcie dwie kartki papieru w kształcie kwadratu o wymiarach ok. 10 cm. Zrobimy kotka.

Pierwszy kwadrat złóżcie po przekątnej tworząc trójkąt. Jeden koniec zawijamy pod spód – ogonek. Drugi kwadrat składamy też w trójkąt i kładziemy podstawą (najdłuższy bok) do siebie, a wierzchołek zaginamy tak aby dotknął podstawy. Boki zaginamy do tyłu – uszy. Na koniec sklejamy głowę i tułów i doklejamy lub dorysowujemy oczy, nos i wąsy.

ŚRODA 27.05.2020r. TEMAT:”Z siostrą albo z bratem”

Dzień dobry Biedronki. Zaczynamy kolejny dzień nauki w domu.

Na początek poproście mamusię żeby włączyła radio i trochę „poskakała” po różnych stacjach. Zgadujcie czyj głos słyszycie? Mężczyzny czy kobiety?

Teraz odpowiedzcie na pytanie co znaczą słowa rodzeństwo, brat, siostra? Czy masz rodzeństwo? Jaka jest twoja siostra, twój brat? Co lubisz robić z siostrą, bratem? Czy dobrze jest mieć rodzeństwo?

Poproście mamusię aby ułożyła na stole kilka (do 10) różnych przedmiotów, np.: zabawek. Przyjrzyjcie się im dokładnie i zapamiętajcie gdzie co leży. Teraz odwróćcie się a mama niech coś zmieni (zamieni miejscami, coś zabierze lub dołoży). Odwróćcie się i zgadnijcie co się zmieniło.

Zagrajcie w bierki. Jeśli nie macie bierek mogą je zastąpić kredki, patyczki do szaszłyków…

Ułóżcie z kredek studnię, ale tak aby najniżej były kredki najciemniejsze, a wyżej coraz jaśniejsze aż do najjaśniejszych.

Na koniec jeśli masz rodzeństwo, zaproś brata lub siostrę do wspólnej zabawy. Miłego dnia.

 

 

WTOREK 26.05.2020r. TEMAT:”Z mamą i tatą wesoło spędzam czas”

Drogie Mamy. W dniu Waszego Święta przyjmijcie od nas życzenia radości i uśmiechów, pogody ducha i cierpliwości, pociechy ze wszystkich dzieci, a w szczególności z Biedroneczek. Życzymy Wam spełnienia marzeń, realizacji planów a przede wszystkim jak najszybszego powrotu do „normalności”.

 

„Do kogo to należy?” –pokażcie dzieciom kilka sztuk różnej garderoby, niech określą do kogo one należą, do kobiety czy mężczyzny. Jakie ubrania mogą nosić tylko panie, a jakie tylko panowie? Jakie części garderoby możemy zobaczyć i u mężczyzn i u kobiet?

„Najlepsze zabawy” – wymienianie zabaw w które dziecko lubi bawić się z najbliższymi: z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, rodzeństwem.

Zagadka:

Gdy wiatr wieje – wtedy lata,

Może zrobić ci go tata.

Dwa patyczki, papier, żyłka,

W niebo frunie w sekund kilka.   (latawiec)

Po odgadnięciu zagadki dzieci rysują latawiec po śladzie (Karta grafomotoryczna nr 12 lub rysunek odręczny) i dowolnie go ozdabiają.

„Korale dla mamy” – zabawa matematyczna. Nawlekanie na sznureczek kolorowych korali lub różnych rodzajów makaronu zgodnie z poleceniami, np.: 2 czerwone, 3 żółte… Przeliczanie korali.

PONIEDZIAŁEK 25.05.2020r. TEMAT:”W moim domu”

Witajcie Biedroneczki. Najważniejszym miejscem na świecie jest … własny dom. Dlatego dzisiaj o nim porozmawiamy.

Na początek zamknijcie oczy i spróbujcie wymienić jakie meble, sprzęty znajdują się w kuchni, łazience, dużym pokoju, waszym pokoju… . Jeśli to potraficie to niech mama opisze po kolei 3 – 4 meble, np.: jest duża, jasnobrązowa, ma troje drzwi, dużo półek i szufladek schowanych za drzwiami, duże lustra i służy do … Ciekawe jak szybko zgadniecie o jaki mebel chodzi.

Wyjmijcie teraz album ze zdjęciami lub otwórzcie odpowiedni folder w komputerze. Przyjrzyjcie się zdjęciom. Odpowiedzcie na pytania: Kim są osoby na fotografiach? Jak się nazywają? Kiedy zrobiono te zdjęcia? Przeliczcie osoby na zdjęciach. Wskażcie kto jest najstarszy a kto najmłodszy.

A teraz zabawa „Droga do…” Stańcie obok mamy i wykonujcie jej polecenia: Idź prosto… Stop. Idź w prawo… Stop. Dwa kroki do tyłu… Czego dotykasz? W ten sposób przewędrujcie kilka razy pokój lub mieszkanie.

Proszę aby na koniec rodzice przygotowali na kartce z bloku rysunek z figurami geometrycznymi, z których można ułożyć dom (duży prostokąt – dom, odpowiedni trójkąt – dach, 2 kwadraty – okna, mały prostokąt – drzwi…). Spróbujcie Biedroneczki wyciąć te figury. Jeśli to za trudne wytnijcie tylko te małe. Resztę pomoże wyciąć mama. Z wyciętych figur ułóżcie dom. Następnie przyklejcie go na kartonie (najlepiej zielonym lub niebieskim). Wykończcie swoją pracę kredkami i mazakami. Kto chciałby w takim domku zamieszkać?

Jeśli jest ładna pogoda wybierzcie się na spacer. Obejrzyjcie domy w najbliższej okolicy. Pobawcie się liczenie okien, kominów… Spróbujcie odgadnąć kto tu mieszka?

Jeśli pogoda nie dopisuje zbudujcie własny dom z klocków. Lalki i misie niech będą rodziną. Ciekawe co wasza rodzinka będzie robiła w swoim domku?

 

PIĄTEK 22.05.2020r. TEMAT:”Niespodzianka dla mojej mamy”

Witajcie Biedroneczki. Dziś popracujcie z tatusiem lub starszym rodzeństwem, ponieważ musimy przygotować niespodziankę dla mamy.

Na początek posłuchajcie piosenki „Jesteś mamo skarbem mym” i spróbujcie zaśpiewać jej refren: https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g

Przypomnijcie sobie wierszyk „Bukiecik dla mamy”, którego uczyliście się od dwóch dni.

Poproście tatusia lub starsze rodzeństwo, niech pomogą wam wykonać laurkę da mamy.

Ponownie przećwiczcie śpiewanie refrenu piosenki.

Zaplanujcie z tatusiem lub rodzeństwem jak będziecie świętować Dzień Mamy. Pamiętajcie aby w sobotę i niedzielę ćwiczyć recytację wierszyka i śpiewanie piosenki. Mam nadzieję, że święto mamy będzie piękne i udane.

 

CZWARTEK 21.05.2020r. TEMAT:”Moja mama jest piękna”

 

Witajcie Biedroneczki. Powitajcie swoich rodziców paluszkami, stopami, łokciami, kolankami…

Przypomnijcie sobie wierszyk „Bukiecik dla mamy”, którego uczyliście się wczoraj.

Poproście tatusia lub starsze rodzeństwo, niech pomogą wam wykonać portret mamy.

Pobawcie się w „Lustro”. Naśladujcie ruchy i gesty rodzica.

Obejrzyjcie zdjęcia swojej rodziny. Spróbujcie przypomnieć sobie kiedy i gdzie były one zrobione. Może rodzice opowiedzą o nich coś ciekawego?

Jeśli pogoda na to pozwala wyjdźcie całą rodziną na spacer. Przy pomocy telefonu lub aparatu fotograficznego zróbcie zdjęcia swojej rodziny.

 

ŚRODA 20.05.2020r. TEMAT:”Bukiet kwiatów dla rodziców”

Dzień dobry Biedronki. Dzisiaj zaczniemy od gimnastyki:

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

    „Kolorowe, piękne i pachnące” – obejrzyjcie ilustracje kwiatów (albumy, pocztówki, katalogi nasion, internet…). Wskażcie podobieństwa i różnice między poszczególnymi kwiatkami.

Posłuchajcie wiersza R. Pisarskiego „Bukiecik dla mamy”:

To jest bukiecik dla mamy –malutki.

Żeby odpędzić smutki,

Żeby jej kwitł w zimie i w lecie,

Nawet wówczas, gdy śniegiem miecie.

Jeden kwiatek – to uśmiech,

Drugi – to miłe słowa,

Trzeci – to pomoc dla mamy,

Gdy sprzątamy lub naczynia zmywamy.

 

O czym opowiada wiersz? Spróbujcie nauczyć się go na pamięć.

  „Geometryczne kwiaty” – przygotujcie kolorowe figury geometryczne można je wyciąć z kolorowego papieru. Następnie układajcie je wg poleceń rodzica, np.: weź żółte kółko i połóż je na stole. Pięć czerwonych kółek ułóż wokół żółtego. Z dwóch zielonych prostokątów ułóż łodygę. Następnie wykonaj zadanie w Karcie Pracy (KP141).

„Ile mam kwiatów” – przygotujcie 6 kolorowych kwiatków (mogą być wycięte z katalogu lub narysowane na karteczkach) i kostkę do gry. Rzucajcie kostką, liczcie ile wypadło oczek i odliczajcie taka samą ilość kwiatków.

„Taniec rąk” – siadamy z rodzicem po turecku, naprzeciwko siebie. W rytm powolnej muzyki przykładamy do siebie dłonie. Rodzic kieruje dłonie w różne strony, a dziecko stara się powtórzyć każdy ruch. Po chwili następuje zmiana.

Wybierzcie się z rodzicami na spacer i sprawdźcie jakie kwiaty rosną w pobliżu waszego domu.

 

WTOREK 19.05.2020r. TEMAT:”Ręce mojej mamy”

Witam wszystkie Biedronki. Dzisiaj pobawimy się rączkami i sprawdzimy czy są one dla nas ważne, czy nie.

„Taniec rąk” – siadamy z rodzicem po turecku, naprzeciwko siebie. W rytm powolnej muzyki przykładamy do siebie dłonie. Rodzic kieruje dłonie w różne strony, a dziecko stara się powtórzyć każdy ruch. Po chwili następuje zmiana.

    „Moje ręce” – dziecko siedzi z zamkniętymi oczami, rodzic kieruje jego ruchami:

Połóż jedną rękę na drugiej, poczuj jaka jest twoja skóra. Dotknij i pomasuj kolejno swoje paluszki, nadgarstki, przedramiona. Pocieraj powoli dłonią o dłoń, rób to coraz szybciej, aż poczujesz ciepło. Otwórz oczy i powiedz jaka jest twoja skóra (miękka, delikatna, miejscami szorstka, ciepła…). Przyjrzyj się swoim dłoniom. Co widzisz? (palce, paznokcie, bruzdy, blizny, otarcia, skaleczenia…)

    „Moja dłoń” – prezent dla mamy. Przy pomocy taty lub starszego rodzeństwa przygotowujemy masę solną (mąka i sól 1:1 i tyle wody aby wyszło dość twarde ciasto + barwnik spożywczy lub farba plakatowa), formujemy krążek lub serduszko (można wykorzystać formę do ciasta, opakowanie po czekoladkach…) i w kolorowej masie odciskamy dłoń. Mokry odcisk można ozdobić cekinami, kryształkami, kolorowymi guziczkami…  Zostawiamy do wyschnięcia (kilka dni).

  „Pomagam mamie” – rodzic czyta tekst i pokazuje ćwiczenia artykulacyjne a dziecko je powtarza:

Języczek – Podróżniczek pomaga mamie piec ciasto.

– Języczek ubija pianę – usta szeroko otwarte, język stuka za górnymi zębami.

– Mama zagniata ciasto – czubek języka oparty za dolnymi zębami, kląskamy środkiem języka nie ruszając brodą.

– Mama wałkuje ciasto – zęby zbliżone do siebie, przez powstałą szparę przeciskamy język.

– Wspólnie układamy na nim jabłka – czubkiem języka dotykamy kolejno dolnych zębów.

– Wkładamy ciasto do piekarnika –szeroko otwarte usta, wysuwamy i chowamy płaski język.

– Ciasto udało się znakomicie – czubkiem języka oblizujemy dolna i górną wargę.

„Co robimy rękami?” – burza mózgów. Nazywamy i naśladujemy czynności, które możemy wykonać rękami (zwracamy uwagę na gesty pocieszenia i okazywanie miłości).

Nauka drugiej zwrotki piosenki „Kochana mamo”: https://www.youtube.com/watch?v=WoSwvWBT3KE . Wspólny taniec.

 

 

PONIEDZIAŁEK 18.05.2020r. TEMAT:”Moja mama jest kochana”

Kochane Biedroneczki. Zbliża się najważniejsze święto rodzinne – Dzień Mamy. A więc w tym tygodniu wszystko o mamach i dla mam. Drogie Mamy. Przykro nam, że nie możemy zrealizować tego tematu same z dziećmi tylko zrzucamy to na was. Może ten tydzień popracują z dziećmi tatusiowie?

A więc zaczynamy.

„Moja mama jest…” kończenie zaczętego zdania, opisywanie cech wyglądu i charakteru mamy.

Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy, mama patrzy” – mama zasłania oczy i mówi „Raz, dwa, trzy…”. Dziecko w tym czasie swobodnie porusza się po mieszkaniu. Gdy mama kończy zdanie i odsłania oczy – dziecko zamiera bez ruchu. Mama ma kilka sekund aby rozśmieszyć dziecko (bez dotykania go) tak aby się poruszyło. Można odwrócić role.

„Moja mama pachnie…” kończenie zdania po wcześniejszym przytulaniu się i wąchaniu.

„Co tak pachnie?” – rozpoznawanie artykułów spożywczych po zapachu (wcześniej zasłaniamy dziecku oczy). Określanie i nazywanie zapachów i ich intensywności (brzydki, przyjemny, miły, delikatny, ostry…).

Wysłuchanie piosenki „Kochana mamo” i nauka jej pierwszej zwrotki: https://www.youtube.com/watch?v=WoSwvWBT3KE. Wspólne tańczenie i naśladowanie małpki, wielbłąda.

„Serce dla mamy” – układanie (podczas spaceru) serca z patyczków, listków, kwiatów.

 

 

PIĄTEK 15.05.2020r. TEMAT:”Kim będę, gdy dorosnę?”

Drogie Biedroneczki. Dziś kończymy tematykę o zawodach. Myślę, że każdy z was ma jakieś marzenia związane z przyszłością. Dziś dla utrwalenia obejrzyjcie bajkę edukacyjną o różnych zawodach. Powtórzymy też magiczne słowa, czyli zwroty grzecznościowe. Może zechcecie nauczyć się wierszyka?

  1. Wiersz „Magiczne słowa”

Jeśli bardzo chcesz czarować,
musisz znać magiczne słowa.
Proszę oto pierwsze z nich,
co otwiera wszystkie drzwi.
Przepraszam – drugie magiczne słowo,
sprawia, że uśmiech wraca na nowo.
I dziękuję- słowo trzecie,
po nim cudnie jest na świecie.

Proszę, przepraszam i dziękuję,
to najważniejsze słowa.
Musisz je ćwiczyć co dzień wytrwale,
by nimi zaczarować.

  1. Zgadnij kim jestem”– zabawa naśladowcza. Rodzic może pokazać dziecku obrazek z zawodem, lub powiedzieć mu kogo ma na myśli, a dziecko próbuje ten zawód pokazać przez jakieś czynności.
  1. Bajki edukacyjne o poznanych zawodach.

https://www.youtube.com/watch?v=zYkJUgCDdyc Kim będę gdy dorosnę,

https://www.youtube.com/watch?v=K9TF6aefiUw Bajka dla dzieci- zawody.

Dziś nie będę Was bardzo zamęczać. Życzę wszystkim zdrówka i miłego weekendu. Buziaki.

CZWARTEK 14.05.2020r. TEMAT:”Poznajemy zawody-policjant”

Drogie Biedroneczki.

Nadal poznajemy zawody, tym razem policjant.

  1. Zabawa słuchowo-ruchowa. Rodzic wygrywa na bębenku lub wyklaskuje rękami rytm. Na szybkie urzeczenia dziecko robi małe drobne kroczki, a na wolne- robią duże kroki.

  1. Zagadka”– posłuchaj zagadki i rozwiąż

Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje, bo ręką zatrzyma auta i tramwaje”.?

Porozmawiajcie proszę o pracy policjanta, oglądając przy tym załączone ilustracje. Powiedzcie dziecku, w jakich sytuacjach policjant używa danych akcesoriów. ( radiowóz, mundur, lizak, kajdanki, gwizdek)

  1. Karta pracy nr 135– nazwijcie przedstawicieli zawodów i przedmiotów potrzebnych im do pracy- połączcie je liniami.

  1. Praca plastyczna- wyklejanie plasteliną wydrukowanego lub napisanego numeru 112 na kartonie.

ŚRODA 13.05.2020r. TEMAT:”Poznajemy zawody-strażak”

Kochane Biedroneczki.

Dziś kontynuujemy poznawanie zawodów. Będziemy strażakami.

  1. Zabawa ruchowa „Gimnastyka”; reagujemy ruchem na treść rymowanki czytanej przez rodzica.

Co dzień rano nasza mama

Z hukiem okno nam otwiera

I okrzykiem budzi wszystkich:

– Gimnastyka będzie teraz!!! ( marsz w miejscu w wysoko . . unoszonymi kolanami )

Rączki w górę i na boki,

Trzy przysiady, dwa podskoki,

Wdech i wydech, cztery skłony

I pajacyk roztańczony. ( ćwiczenia zgodnie ze słowami)

Jeszcze uśmiech do słoneczka

I poranna szklanka mleczka. ( uśmiechamy się do siebie i naśladujemy picie . mleczka)

  1. Strażak’ posłuchaj wiersza czytanego przez rodzica.

Kiedy pożar gdzieś wybucha, trzeba wezwać tego zucha,

Który został przeszkolony, jak ma ogień być gaszony.

A to nie jest łatwa sprawa, z ogniem przecież nie zabawa.

Strażak, choć zabezpieczony, sam też bywa osmolony.

Gdy zaś się nie pali wcale, także pędzi na sygnale.

Czy wypadek, czy zalanie, wnet na miejscu strażak stanie.

Przy okazji wiersza, przypomnijcie sobie numer alarmowy 112.

  1. Obejrzyjcie akcesoria strażaka na załączonych ilustracjach; porozmawiajcie chwilę o pracy strażaka.

 

  1. Karta pracy nr 137.

 

WTOREK 12.05.2020r. TEMAT:”Poznajemy zawody-lekarz”

Kochane Biedroneczki.

Dziś kontynuujemy poznawanie zawodów. Na pewno każdy Was był kiedyś u lekarza i wie czym się zajmuje lekarz. Może ktoś z was w przyszłości będzie lekarzem……?

  1. Zabawa językowa- „Duża Anna, mała Ania”; rodzic podaje przykład zdrobnienia swojego imienia- np. mała Madzia, duża Magdalena. Następnie podaje zdrobnienia innych imion, a dziecko podaje formy podstawowe, potem na odwrót.

  2. Pudełko pełne skarbów”- zabawa edukacyjna, zapoznanie z zawodem lekarza. Do pudełka wkładamy akcesoria lekarskie zabawkowe lub prawdziwe. Podsycamy ciekawość dziecka, mówiąc, że w pudełku znajdują się przedmioty, które służą w pracy bardzo ważnej osobie.

  3. Wiersz „Lekarz”.

Gdy choroba już dopadnie,

lekarz zbada cię dokładnie,

w gardło zajrzy i osłucha,

zerknie w nosek i do ucha,

po czym ci zapewne powie,

jak choroba ta się zowie.

To on leki przepisuje,

kiedy zdrowie nam szwankuje.

To on leczy nas i radzi,

co nam sprzyja, a co wadzi.

Co jest dobre, a co nie,

powie nam, bo on to wie!

Jeśli więc jesteśmy chorzy,

to pomogą nam doktorzy.”

  1. Numer alarmowy- zabawa edukacyjna. Pokaż dziecku obrazki przedstawiające sytuacje zagrażające życiu i poproś o opisanie, co się na nich dzieje. Następnie zapytaj w jaki sposób wzywamy pomoc. Możemy dziecko łatwo nauczyć numeru alarmowego 112- jedne usta( dziecko pokazuje usta palcem wskazującym), dwoje oczu ( dziecko pokazuje oczy równocześnie dwoma palcami wskazującymi) to jeden, jeden, dwa.
  2. Wyleczymy misia lub lalę– pobawmy się z dzieckiem w lekarza. Niech dziecko spróbuje wyleczyć swoją zabawkę z pomocą rodzica.
  3. Posłuchajcie wspólnie piosenki „ Do lekarza”.

 

PONIEDZIAŁEK 11.05.2020r. TEMAT:”I ja też urosnę”

Drogie Biedroneczki.

W tym tygodniu poznamy różne zawody; być może macie jakieś marzenia i wiecie kim chcielibyście zostać w przyszłości.

  1. Zabawa naśladowcza– rodzic prezentuje dany ruch dziecku, a ono ma za zadanie powtórzyć ten ruch; np.: kto potrafi tak jak ja- tupnąć jedną nogą, drugą nogą, podskakiwać jak piłeczka, skakać jak pajacyk, stanąć w dużym rozkroku, stać na jednej nodze, uderzać dłońmi o kolana, dotknąć palców u stóp, wspiąć się na palcach.

 

2. Opowiadanie Cz. Janczarskiego „I ja też urosnę”

W nocy padał deszcz.
– Spójrz, Uszatku – powiedziała Zosia – jak wszystko wyrosło po deszczu. Rzodkiewka na grządce, trawy i chwasty…
Uszatek przyglądał się trawką, dziwił się i kręcił głową. A potem fikał na trawie koziołki. Nie zauważył, jak nadpłynęła chmura i zakryła słońce. Dopiero jak lunął rzęsisty deszcz, Uszatek zerwał się na równe nogi i chciał biec do domu.
Ale pomyślał: „Pada deszcz, znowu wszystko będzie rosnąć. To i ja urosnę po deszczu! Postoję na dworze. Chciałbym być taki jak Duży Niedźwiedź z lasu”…
Stanął niedźwiadek na środku trawnika.
– Rech, rech, rech – usłyszał koło siebie.
„To zielona żabka- pomyślał – Ona też chce urosnąć’…
Majowy deszcz trwa krótko. Błysnęło słońce, zaświergotały ptaki, zalśniły na liściach srebrne kropelki.

Miś stanął na czubkach łapek i zawołał:
– Zosiu, Zosiu, ja urosłem!
– Rech, rech, rech zaśmiała się żabka – Jaki ty jesteś śmieszny, Misiu! Wcale nie urosłeś, za to strasznie zmokłeś…

 

Po przeczytaniu dziecku opowiadania, proszę porozmawiaj z dzieckiem, zadając mu pytania:

  • Dlaczego rzodkiewka, trawa i chwasty urosły na grządce?
  • Co zrobił Uszatek, kiedy zaczął padać deszcz?
  • Czy Uszatek urósł na deszczu ?
  • Co rośnie dzięki deszczowi?

 

  1. Jak rośniemy? Spróbujcie ułożyć zdjęcia dzieci w różnych etapach rozwoju człowieka w odpowiedniej kolejności: noworodek, niemowlę, przedszkolak, uczeń. Proszę zadać dziecku pytania: dlaczego rośniemy?, Co wpływa na nasz wzrost?, Jakie umiejętności zyskujemy z wiekiem?.

 

 

  1. „A ja rosnę i rosnę”- zabawa naśladowcza. Ustalamy sobie, że na każde hasło dziecko będzie poruszało się inaczej: hasło- Niemowlę!- dziecko raczkuje, Przedszkolak!- dziecko maszeruje z podskokami; Uczeń!- dziecko podskakuje, naśladując niesienie ciężkiego plecaka. W zabawie kilka razy zmieniamy kolejność haseł.

 

  1. Wiersz „Aktorka”

Kiedy przed kamerą staje

Cały świat się zmieniać zdaje.

Kiedy rolę swą odgrywa,

W inny wymiar nas porywa.

 

Gra w teatrze, na estradzie sam,

albo w dużym składzie.

Śpiewa, krzyczy, recytuje,

W każdej roli się znajduje.

 

Mając do popisu pole

W nowe wciąż się wciela role,

Często także w tej profesji

Bierze udział w jakiejś sesji.

Bo też, jeśli jest już znana

Bywa fotografowana.

 

Porozmawiaj na temat wiersza, obejrzyjcie zdjęcia aktorów na planie filmowym.

 

 

 

PIĄTEK 08.05.2020r. TEMAT:”Co to znaczy sprawiedliwość?”

Drogie  Biedroneczki, dziś poznamy co to znaczy sprawiedliwość.

  1. Posłuchajcie i obejrzyjcie teledysk na You Tube „Mam chusteczkę haftowaną”.

https://www.youtube.com/watch?v=Wug8EPjIChY

  1. Rodzicu pokaż proszę dziecku wagę szalkową – objaśnij, co to jest za waga. Może to być waga, która robiliście wcześniej z wieszaka i foliowych toreb.

Polecenie dla dzieci: • połóż na jednej szalce jeden klocek (szalka przeważa na jedną stronę) • dołóż na drugą szalkę tak, aby było sprawiedliwie (szalki równoważą się).

Waga została         wybrana jako symbol          sprawiedliwości.

  1. Opowiadanie historyjki obrazkowej      przez rodzica w kolejności odkrywanych obrazków.

Na pierwszej         ilustracji dwaj        chłopcy, Franek i Jasiu, wyrywają sobie     zabawkę, druga ilustracja – Franek kopie Jasia, trzecia ilustracja – Jasiu siedzi w kąciku i płacze, czwarta      ilustracja – Franek bawi się zabawką.

(kliknij aby pobrać)Czy możemy sami wymierzać sprawiedliwość pomoc dydaktyczna 2

  • Czy Franek postąpił słusznie?
  • Czy można samemu wymierzać sprawiedliwość?
  • Kto może pomóc wam w sprawiedliwym rozstrzyganiu waszych sporów?
  • Jak można by było sprawiedliwie rozstrzygnąć wasze spory?
  • Jakie sytuacje wywołują w was przemoc i agresję?
  • Kiedy i za co chcecie kopnąć lub uderzyć kolegę lub koleżankę?
  1. Karta pracy – narysowany medal w podwójnym kole, w środku napis „Jestem sprawiedliwy”. Zadaniem dzieci jest wykleić kulkami z krepiny otoczki medalu.

(kliknij aby pobrać)Czy możemy sami wymierzać sprawiedliwość pomoc dydaktyczna 1

 

CZWARTEK 07.05.2020r. TEMAT:”Potrafię decydować”

Drogie Biedroneczki, dziś sprawdzimy czy potraficie podejmować decyzje w sprawie ubioru. Czy potraficie same się ubrać?- teraz macie sporo czasu aby ćwiczyć tą umiejętność.

  1. Słuchanie wiejącego wiatru – dzieci rozpoznają wysłuchany odgłos, naśladowanie odgłosu wiatru przez dzieci i zobrazowanie ruchem wyginających się gałęzi

słuchanie odgłosów ulewnego deszczu – dzieci rozpoznają wysłuchany odgłos; następnie uderzają dłońmi o podłogę naśladując deszcz najpierw wolno, a potem coraz szybciej

Pytanie do dzieci: powiedzcie, jak należy się ubrać, kiedy wieje wiatr i pada deszcz, a musimy wyjść z domu, żeby iść do przedszkola.

  1. Zabawa naśladowcza– zakładanie spodni, sweterków, kaloszy, kurtek, czapek, szalików. Jeśli macie w domu lalki i różne ubranka to można ubrać lalkę w zależności od pogody.
  1. Karta pracy – postaci trojga dzieci w bieliźnie, obok narysowane elementy różnej odzieży. Dziecko musi wybrać właściwą odzież odpowiednią do pogody wietrznej, deszczowej, śnieżnej łącząc kreską z postacią na karcie pracy.

(kliknij aby pobrać)Umiem podejmować decyzję dzieci i ubrania pomoc dydaktyczna

ŚRODA 06.05.2020r. TEMAT:”Złość”

Drogie Biedroneczki, chciałabym żebyście dziś nauczyli się rozpoznawać i nazywać takie emocje jak gniew i złość”. Na pewno każde z was ma czasem takie emocje.

Rodzic opowiada dziecku historyjkę pt. „Julia złośnica” z wykorzystaniem sylwetki postaci.

Julia jest grzeczną dziewczynką. Czasami jednak się nie wyśpi i wówczas nie słucha rodziców. Pewnego ranka Julia najpierw nie chciała wstać. Potem grymasiła przy myciu zębów i mówiła, że pasta dziwnie smakuje. Następnie nie chciała zjeść płatków na śniadanie. Powiedziała mamie, że chce bułkę z serkiem. Chociaż mama spieszyła się do pracy, wylała mleko z talerza Julki z powrotem do garnka i szybko przygotowała bułkę z serkiem. Lecz kiedy położyła ją na talerz– Julka powiedziała, że już nie chce bułki, tylko parówkę. Mama musiała szykować się do wyjścia do pracy, parówkę przygotował Julce tata. Ale gdy parówka znalazła się na talerzu Julki, dziewczynka nie chciała jej zjeść, twierdząc, że ostatecznie ma ochotę na płatki z mlekiem. Zdenerwowany tata powiedział, że nie ma już czasu na płatki i trzeba zjeść parówkę. Julka zaczęła wrzeszczeć i uderzać pięściami w stół. Rodzice kazali Julce iść do pokoju, żeby się uspokoić. Julka krzyczała jeszcze chwilę w pokoju, a potem wyszła i powiedziała, że zje parówkę. Zrobiła to w spokoju, a potem ubrała się i poszła do przedszkola.”

  1. Porozmawiaj proszę z dzieckiem na temat wysłuchanego tekstu. Rodzic zadaje pytania:

Jak nazywa się dziewczynka – bohaterka opowiadania?

Jak zachowywała się Julka przy śniadaniu?

A jak w swoim pokoiku, gdy rodzice ją tam wysłali?

Czy to było grzeczne zachowanie?

A jak powinno zachowywać się grzeczne dziecko przy stole?

A co robiła Julka, gdy minęła jej złość?

  1. Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic zadaje dziecku pytania.

Jak powinna zachować się Julka?

Co powinna powiedzieć swoim rodzicom?

Co najbardziej was złości?

Co trzeba zrobić gdy już przejdzie nam złość? (przeprosić)

A czy my wiemy jak to robić?

  1. Zabawa „Prawda czy fałsz?”

Rodzic zadaje dziecku pytania. Odpowiedź: Tak– dziecko siedzi, Nie – wstaje.

Czy bicie się jest dobrym zachowaniem?

Czy kopanie to dobre zachowanie?

Czy powinniśmy się popychać?

Czy ciągnięcie za włosy to grzeczne zachowanie?

Czy powinniśmy być łagodni względem siebie?

Czy powinniśmy przeprosić gdy chcemy się pogodzić z kolegą?

Czy złość oznacza dobre zachowanie?

Czy łagodność to dobre zachowanie?

  1. Dziecko otrzymuje kartkę z narysowanymi konturami twarzy; jego zadaniem jest narysowanie na jednej twarzy swojego wyrazu złości, a na drugiej twarzy– łagodności, radości.

Uczę się rozpoznawać emocje, kontur twarzy pomoc dydaktyczna 1 (kliknij aby pobrać)

Uczę się rozpoznawać emocje, buźki pomoc dydaktyczna 2  (kliknij aby pobrać)

 

WTOREK 05.05.2020r. TEMAT:”Szczęście”

Kochane Biedroneczki, postarajcie się dziś porozmawiać o szczęściu , a może nawet je odszukać.

1.Poproszę Rodziców o przeczytanie dziecku opowiadania:

O skrzacie Jasiu, który szukał szczęścia”.

Dawno, dawno temu, w małej wiosce pod lasem mieszkał skrzat, który miał na imię Jaś. Pewnego dnia postanowił wyruszyć w świat w poszukiwaniu szczęścia. Wędrował cały dzień, aż zapadł wieczór. Jaś pomyślał sobie, że już dawno nic nie jadł i że jest bardzo zmęczony. Zapukał do chatki stojącej pod drzewem. Mieszkała tam mała myszka Szczęściara. Jaś przywitał się uprzejmie i grzecznie zapytał czy dostałby coś do jedzenia i czy mógłby odpocząć i się przespać. Myszka bardzo chętnie podzieliła się z gościem jedzeniem i pozwoliła Jasiowi spędzić u niej noc. Rankiem Jaś się pożegnał dziękując za gościnę i wyruszył w dalszą drogę. Po całym dniu marszu doszedł do jeziora, położył się na brzegu, popatrzył w niebo i zaczął marzyć: „byłbym szczęśliwy, gdybym mógł przepłynąć to jezioro i znaleźć się na drugiej stronie”. Wtem jak spod ziemi stanął obok niego rybak, który nazywał się Optymista. – Drogi Jasiu, przewiozę cię na drugą stronę jeziora, jeśli potrafisz mnie rozśmieszyć. Jasiu myślał i myślał …”

Rodzic przerywa opowiadanie i pyta dziecko: • Jak byś rozśmieszył rybaka?

Propozycje dzieci.

Rodzic kontynuuje opowiadanie…..

Jaś opowiedział rybakowi śmieszną historyjkę o swoim psie. Historyjka rozśmieszyła rybaka tak, że śmiał się aż 5 minut. Rybak przewiózł skrzata na drugą stronę jeziora. Jaś podziękował rybakowi i zaczął zastanawiać się, po co wyruszył w świat. Przypomniał sobie, że wyruszył w poszukiwaniu szczęścia, ale dotychczas go nie znalazł, ruszył więc w dalszą drogę. Na skraju lasu zobaczył Złotowłosą, która pięknie śpiewała. Słysząc ten śpiew Jaś poczuł się bardzo szczęśliwy. Podszedł do niej, serdecznie się przywitał i podziękował za jej piękny śpiew. Pomyślał sobie, że chciałby tu zostać na zawsze. „Już znalazłem swoje szczęście”.

2. Porozmawiajcie z dziećmi:

Po co Jaś wyruszył w świat?

Kogo spotkał po drodze?

Czy znalazł szczęście?

Jaś wyruszył w poszukiwaniu szczęścia i je znalazł.

A kiedy wy jesteście szczęśliwi?

Drodzy Rodzice, wytłumaczcie proszę dzieciom, że dla każdego z nas szczęście jest czymś innym, szczęście to coś, co daje radość.

3. Praca plastyczna – malowanie palcami („Namaluj swoje szczęście”)

4. Karta pracy – labirynt („Pomóż Jasiowi dotrzeć do Złotowłosej”)

Czuję się szczęśliwy, gdy… , labirynt pomoc dydaktyczna (kliknij na odnośnik)

PONIEDZIAŁEK 04.05.2020r. TEMAT:”Czarodziejskie słowa”

Kochane Biedroneczki, bardzo długo już siedzimy w naszym domkach, ale musimy wszyscy być dzielni i cierpliwie czekać na nasze spotkania w przedszkolu.

W tym tygodniu pouczymy się o ważnych rzeczach; np. o czarodziejskich słowach, o emocjach, o sprawiedliwości i dobrych decyzjach.

  1. Wysłuchajcie bajki o pewnym chłopcu.

https://www.youtube.com/watch?v=ZDjozT5EzuE

Mateuszek na zaczarowanej wyspie cz. I

https://www.youtube.com/watch?v=U4d3UMRVIF8

Mateuszek na zaczarowanej wyspie cz.II

Rozmowa z dzieckiem po wysłuchanej bajce:

Jak zachowywał się Mateuszek w domu, w przedszkolu?

Kogo spotkał w parku?

Jak miała na imię dziewczynka?

Kto mieszkał na zaczarowanej wyspie?

Jak miały na imię dziewczynki?

Jakich słów używał Mateuszek w rozmowie z dziewczynkami?

Jak się czujemy słysząc od kogoś miłe słowa?

Czy zawsze zachowujecie się grzecznie w stosunku do kolegów?

  1. Zabawa z piłką. Mama rzucając do dziecka piłkę mówi „proszę”, a dziecko odpowiada „dziękuję”, a potem zamiana .
  2. Karta pracy „Słoneczko”– narysuj słoneczko, pięknie je pokoloruj i wręcz je komuś bliskiemu, pamiętając jakie czarodziejskie słowo trzeba przy tym powiedzieć. Znamy czarodziejskie słowa pomoc dydaktyczna słoneczko
  3. Podsumujmy z dzieckiem poznane słowa:

Jakie znamy „czarodziejskie słowa”?

Kiedy używamy słów: dzień dobry, do widzenia?

Kiedy używamy słów: proszę, dziękuję, przepraszam?

  1. Posłuchajcie piosenki o czarodziejskich słowach:

https://www.youtube.com/watch?v=kwLEwyI-JzM

 

 

 

CZWARTEK 30.04. 2020r. TEMAT:”Kto ty jesteś?”

Drodzy Rodzice, jutro zaczyna się długi weekend majowy i majowe święta. Dlatego porozmawiamy dziś z dziećmi na temat naszych symboli narodowych.

Na początek trening – zabawa z elementami skłonów. Rodzic pokazuje a dziecko powtarza (stojąc w rozkroku skłony w przód, na boki, dotykanie prawej i lewej stopy, unoszenie i opuszczanie rąk. Na koniec rozluźnianie rąk i nóg – potrząsanie).

Teraz obejrzyjcie razem ze swoimi maluchami filmik na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

Po obejrzeniu filmu niech dzieci spróbują odpowiedzieć jakie są nasze symbole narodowe – godło, flaga i hymn? Skąd się one wzięły?

Nauczcie swoje dzieci wierszyka Bełzy „Kto ty jesteś?”.

Przypominamy, że 2 maja to Dzień Flagi. W związku z tym pomóżcie dzieciom wykonać biało czerwone chorągiewki (biały i czerwony papier, lub biały i czerwona kredka lub farba, patyczek do szaszłyków, rurka do picia lub patyczek).

Poproście dzieci aby pomogły wam udekorować okna lub balkony flagą narodową i własnoręcznie wykonanymi chorągiewkami.

W długi weekend spróbujcie z dziećmi policzyć ile flag widać w waszej okolicy.

PRACA DLA CHĘTNYCH

*Zorganizowanie wspólnie z domownikami – Dnia Mody Patriotycznej- czyli biało- czerwonej do projektu „ Piękna Nasza Polska Cała”( zdjęcia mile widziane).

*„Biało-czerwone Drzewo Dobra” – wykonanie drzewa dobrych uczynków dla Polski – według pomysłów dzieci i rodziców do projektu „ Piękna Nasza Polska Cała”( zdjęcia mile widziane).

 

ŚRODA 29.04.2020r. TEMAT:”Jeden, dwa, trzy teraz Ty!”

Witajcie Biedroneczki. Dzisiaj znów zapraszamy do wspólnej zabawy.

Drodzy Rodzice, proponujemy rozpocząć dzisiejszy dzień od gimnastyki. Zabawmy się w „Figuraki”. Najpierw dziecko wykonuje figurę (człowiek, zwierzę) a rodzic odgaduje kto to jest. Następnie zmiana – rodzic pokazuje, dziecko odgaduje. A teraz skłony. Kto potrafi pomaszerować palcami jak najniżej po nogach? Najpierw wędrują obie dłonie, następnie prawa po prawej nodze a później lewa po lewej nodze. A może uda się przejść prawą ręką po lewej nodze i odwrotnie?

Następna zabawa to przeliczanie. Przygotujcie różne drobne przedmioty (klocki, guziki…) w różnych kolorach, np. 3 czerwone klocki, 4 niebieskie, 5 zielonych, 6 żółtych… Liczba elementów zależy od umiejętności dzieci. Następnie dziecko przelicza poszczególne grupy akcentując ostatni liczebnik (jeden, dwa, trzy!) i odpowiada na pytanie Ile jest czerwonych klocków?Są trzy czerwone klocki.

A teraz zabawa „Kolory wokół nas”. Rodzic prosi dziecko przynieś mi coś czerwonego, zielonego, szarego, białego… (jeśli dziecko nie radzi sobie z nazwami kolorów pokazujemy np. Czerwone jak moja bluzka). Po przyniesieniu wszystkich żądanych kolorów dziecko jeszcze raz nazywa kolory i po kolei odnosi wszystko na swoje miejsce. Może przy tym komentować: Biały miś siedzi na półce

Przejdźmy do zabawy „Z ręki do ręki”. Siedzimy po turecku na dywanie i przekładamy różne przedmioty o różnej fakturze nad głową, za sobą, przed sobą, między sobą… Zwracamy uwagę na wyprostowane plecy.

Na koniec jeśli spodobała się wam wczorajsza ruletka gimnastyczna, to zapraszam do niej ponownie.

https://wordwall.net/pl/embed/982a6ee6774b4e4c808441ea6f4aa9ae?themeId=28&templateId=8&footer=false&nofullscreen&fbclid=IwAR0IsJYORu2VhQDFrFi3KsB90tAu_Gjk8y1SIGbO6rJ-qRPZ6G0MpKRqX8k

Ciekawe kto lepiej wykonuje ćwiczenia, mama czy dziecko?

 

WTOREK 28.04.2020r. TEMAT:”Bawimy się razem”

Witajcie przedszkolaczki. To kolejny dzień spędzany w domu. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Drodzy Rodzice, proponujemy rozpocząć dzisiejszy dzień od gimnastyki. Zapraszamy do gimnastycznej ruletki:  https://wordwall.net/pl/embed/982a6ee6774b4e4c808441ea6f4aa9ae?themeId=28&templateId=8&footer=false&nofullscreen&fbclid=IwAR0IsJYORu2VhQDFrFi3KsB90tAu_Gjk8y1SIGbO6rJ-qRPZ6G0MpKRqX8k

„Budujemy razem” – wspólne budowanie wieży z klocków (najlepiej drewnianych). Jeśli są to klocki Lego to można spróbować zbudować wieżę wysokości dziecka.

„Figury ze sznurków” – układanie z kolorowych sznurków, sznurówek… figur geometrycznych wg wzorów narysowanych na kartce papieru. W nagrodę za dobre wykonanie zadania (każda próba odtworzenia figury przez dziecko jest dobra!) rodzic, za pomocą sznureczków, układa na podłodze kontur leżącego dziecka. Po ostrożnym podniesieniu się z dywanu dziecko może z dowolnych elementów „dorysować” sobie buzię, oczy, nos, włosy…

„Kolorowe klocki” – kolorowanie figur z poprzedniego zadania farbami w barwach podstawowych (żółty, czerwony, niebieski). Spróbujcie zmieszać dwie barwy podstawowe w celu uzyskania barwy pochodnej.

 

 

PONIEDZIAŁEK 27.04.2020r. TEMAT:”Kolorowy świat figur geometrycznych”

Witajcie Biedroneczki, dziś przypomnimy sobie figury geometryczne.

Na początek piosenka o figurach. Proszę aby dzieci obejrzały filmik (https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM). Po obejrzeniu filmiku szukamy 4 podstawowych figur w mieszkaniu.

„Kształty na wesoło” – zabawa z przeliczaniem. Na kartkach papieru proszę narysować kolorowe koło, trójkąt, prostokąt i kwadrat (wielkość wystarczająca do ułożenia na nich po kilka nakrętek). Na stół wysypać kolorowe nakrętki lub klocki. Ile nakrętek (klocków) zmieści się w kole, trójkącie…? Dziecko najpierw szacuje, następnie układa i sprawdza. Odpowiada na pytanie ile nakrętek mieści się w kole? …(używa przy tym nazw kolorów):

– W czerwonym kole mieszczą się 4 niebieskie nakrętki.

– W zielonym trójkącie mieści się 5 żółtych klocków. …

„Podskocz, klaśnij” – zabawa ruchowa. Mama uderza ręką w stół a dziecko podskakuje i klaszcze tyle razy ile uderzeń usłyszało. Liczy przy tym głośno (zakres liczenia znany dziecku).

„Kolorowy świat figur” – praca plastyczna. Narysuj złożony z figur geometrycznych domek, ptaszka, pajaca, auto, kwiatek…(w zależności od umiejętności dziecka).

„Ćwiczymy paluszki” – podnoszenie za pomocą spinacza do bielizny (lub pęsety) drobnych przedmiotów (korale, klocki…).

„Krok za krokiem” – zabawa ruchowa. Chodzenie po liniach na podłodze, dywanie. Stawiamy stopy jedną za drugą.

 

PIĄTEK 24.04.2020r. TEMAT:”Budujemy ścieżkę sensoryczną”

Kochane Biedroneczki, tęsknimy za Wami i mamy Nadzię, że wkrótce się spotkamy.

  1. Magiczny klej”- zabawa, która wdraża do szybkiego reagowania na sygnał; rodzic mówi: Dziś mam ze sobą magiczny klej, który skleja różne części ciała. Dziecko biega sobie po pokoju i na sygnał rodzica np. klaśnięcie, dziecko przykleja się do rodzica : magiczny klej skleja nasze ręce,……, łokcie, kolana, czoła, plecy.

  2. Ciepło- zimno- zabawa badawcza; Rodzic pokazuje dziecku suszarkę do włosów, pytając, do czego służy i jak działa. Następnie dmucha suszarką na dłonie dziecka, najpierw ciepłym, a potem zimnym powietrzem. Pyta , co dziecko czuło, gdy dmuchało na nie powietrze z suszarki. Wytłumacz dziecku, że na skórze znajdują się tysiące receptorów, nie widzimy ich, ale to dzięki nim czujemy, czy to czego dotykamy, jest miękkie, ostre, ciepłe czy zimne. Następnie odkładamy suszarkę i stawiamy na środku podłogi lub stołu dwie miski. Do jednej nalewamy zimną wodę i dodajemy lód, do drugiej miski bardzo ciepłą wodę. Dziecko może włożyć rękę kolejno do misek. Zapytaj je o wrażenie ; co czuje…

  1. Piosenka „Baloniki”; posłuchajcie, może zechcecie się nauczyć1. Cztery malutkie , małe balony
    sklepowe okna zdobiły,
    tak bardzo chciały zwiedzić świat cały,
    że o podróżach wciąż śniły.
    ref. Balonik żółty jak słońce,
    a ten jak maczek czerwony,
    niebieski jak letnie niebo,
    i jak wiosenka zielony.
    2.Cztery malutkie małe balony.
    o pomoc wiatr poprosiły,
    on mocno dmuchnął, okno otworzył,

    w świat baloniki ruszyły.
    ref. Balonik żółty jak słońce…
    3. Cztery malutkie, małe balony,
    jak wolne ptaki latają,
    w lesie zbierają słodkie poziomki,
    dzieciom piosenki śpiewają.
    ref. Cztery malutkie, małe balony…
  1. Budujemy ścieżkę sensoryczną”- zabawa badawcza.

Badanie powierzchni o różnej fakturze może być dla dzieci dobrą i pożyteczną zabawą. Taką ścieżkę można zrobić z różnych rzeczy, np. siano, wata, szyszki, ryż, patyki, piasek, ziemię, szyszki. Układamy elementy na chodniku na dworze albo na folii w domu. Jeśli dziecko chce, może po ścieżce chodzić gołymi stopami, a jeśli nie da rady to dotykać rękami. Może sobie porównywać fakturę przedmiotów, dociskać je ręką lub stopą, jednocześnie pobudzając receptory.

  1. Nasze zabawki- zabawa matematyczna rozkładamy na dywanie 5 obręczy lub robimy kółka ze sznurka, a w nich układamy w wybranej liczbie (1-5) przedmioty z pokoju, np.: książki, auta, misie, klocki, kredki. Dziecko biega po pokoju, a na sygnał rodzica zatrzymuje się przy którymś zbiorze i liczy przedmioty wskazując każdy palcem.

  1. Zabawa ruchowa „Szybki jak burza”- zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję. Rodzic wypowiada polecenia, które mówią o tym, którą częścią ciała dziecko ma przykleić się do ściany. Np.:

– ręka na głowę, – ręka łapie ucho, – na ramię, – na brzuch, – na kolano, – dotyka palców nóg.

CZWARTEK 23.04.2020r. TEMAT:”Ważenie-ciężki, lekki”

Drogie Biedroneczki.

Dziś chciałabym żebyście pobawiły się w ważenie.

  1. Ja i Ty” – zabawa ruchowa w parze z mamą, tatą lub rodzeństwem.

  • Przepychanki– siedzimy na podłodze i opieramy się o siebie plecami – próbujemy wzajemnie odepchnąć zapierając się nogami i rękoma o podłogę;

  • Odklejanie- jedna osoba leży na plecach, starając się ściśle przylegać do podłoża , a druga osoba próbuje odklejać najpierw ręce, a potem nogi leżącej osoby, która stara się z całej siły uniemożliwić odklejanie.

  • Piłowanie drewna– w parach siadamy w rozkroku naprzeciwko siebie łapiąc się za ręce, na przemian kładą się na podłodze, nie puszczając swoich rąk.

  1. Czarodziejski balonik– zabawa badawcza; potrzebujemy balon i piłkę. Rodzic trzymając w ręku balon, pyta dziecka, co można zrobić z balonem: podrzucać, łapać, odbijać, turlać. Następnie pokazuje piłkę i pyta, czy z piłką można zrobić te same ćwiczenia. Następnie dziecko bierze piłkę a rodzic balon ( lub odwrotnie). Najpierw ta osoba która trzyma balon, wykonuje wybrane ćwiczenie, a potem ta z piłką. Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń pytamy dziecko: Dlaczego balonik zachowuje się inaczej niż piłka?, Co upadło szybciej na podłogę?, Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje? Na koniec wnioskujemy razem z dzieckiem: balon jest lekki, a piłka ciężka.

  1. Lekki jak piórko, ciężki jak słoń”- dziecko porusza się po pokoju zgodnie z poleceniem rodzica- lekko jak piórko- szybko na palcach; ciężko jak słoń- powoli, ciężko tupiąc.

  1. Zabawa matematyczna- „Co jest cięższe? Lala, czy miś?”

Potrzebujemy tu wagę szalkową albo samodzielnie zrobioną z wieszaka na ubrania i dwóch foliowych toreb, oraz zabawki z pokoju dziecka, znacząco różniące się wagą. Rodzic pokazuje dziecku jak działa waga na przykładzie piłki i balonika. Dziecko obserwuje zachowanie wagi , wnioskując, że cięższy przedmiot ściąga szalkę w dół. Następnie dzieci ważą wybrane zabawki z pokoju określając co jest ciężki , a co lekkie.

  1. Uciekające piórko”- ćwiczenia oddechowe; dmuchamy na piórko lub cieniutkie paski papieru- raz mocno, raz delikatnie; przesuwamy piórek za pomocą wydechu.

 

ŚRODA 22.04.2020r. TEMAT:”Dzień Ziemi”

Drogie Biedroneczki.

Widać, że wcale się nie poddajecie i pilnie pracujecie w swoich domkach, przynajmniej niektórzy jeszcze mają zapał.

Dziś jest ważny dzień, bo obchodzimy „Dzień Ziemi”

A oto zadania dla Was:

  1. Posłuchajcie listu:

List od Przyrody.

KOCHANE DZIECI!

Bardzo was proszę, abyście z uwagą wysłuchały mojego listu. Właśnie trwa wiosna i po zimowym odpoczynku cała przyroda budzi się do życia. Niestety, są na świecie tacy ludzie, którzy o mnie nie dbają. Niszczą rośliny i zwierzęta, wycinają lasy, zatruwają powietrze, wodę, glebę, śmiecą i hałasują. Drzewa i ptaki skarżą się na zatrute powietrze, a ryby na brudną wodę. Rozejrzyj się wokół siebie. Co widzisz?. W lasach, na drogach, w parkach – wszędzie można znaleźć bałagan i nieporządek. Każdy wyrzuca ogromne ilości śmieci. Trafiają one na olbrzymie śmietniska. Większość z nich rozkłada się kilkaset lat. To wszystko sprawia, że ja – Przyroda jestem coraz bardziej chora. A czy wy, mali przyrodnicy potraficie o mnie dbać?. Wierzę, że w krótkich zadaniach udowodnicie, że wiecie, jak dbać o przyrodę każdego dnia. Pomagaj mi codziennie a odwdzięczę się stokrotnie.

  1. Zagadki– spróbujcie odgadnąć zagadki związane z przyrodą i wskazać odpowiedni obrazek
    • Jestem mała. Mieszkam w lasach, parkach, ale i pod płytą chodnikową. Żyjemy w bardzo dużych rodzinkach. Bardzo lubimy pracować. Gdy spacerujesz po lesie lub parku, pamiętaj o nas i staraj się nas nie rozdeptać. Wierzę, że ty nie należysz do tych okrutnych ludzi, którzy czasem celowo czy dla zabawy niszczą nasze domy……(mrówka)

    • Do swojego życia potrzebuję czystej ziemi, słońca i wody. Ale nie wiem dlaczego niektórzy ludzie rzucają wokół mnie różne śmieci, które zasłaniają mi słońce, czasem mnie ranią. Czy mógłbyś mnie odnaleźć i pomóc mi?……(roślinka)

    • Powoli i delikatnie sunie po ziemi, podjadając po drodze liście. Ludzie często moim imieniem określają kogoś, kto wolno wszystko robi. Ale ja się tym nie przejmuję i jestem dumny ze swojego imienia. Mam do was pytanie – dlaczego przez niektórych ludzi jestem kaleczony i deptany? Co takiego zrobiłem, żeby na to zasłużyć?……(ślimak)

    • Czy wiesz, jaki odczuwam ból, gdy łamiesz moje gałęzie, zrywasz liście oraz ranisz moją korę wycinając na niej ostrym narzędziem różne znaki?……(drzewo)

  1. Rób to co ja!” – zabawa ruchowo-naśladowcza. Dzieci demonstrują ruchem budowanie mrowiska przez mrówki, wyrastanie z ziemi roślinki (mała – duża), drzewa kołyszące się na wietrze, poruszanie się ślimaka dźwigającego na swoim grzbiecie domek.

  2. Złożenie przyrzeczenia przez każde dziecko :Uroczyście przyrzekamy:
  • Chronić przyrodę

  • Oszczędzać wodę

  • Dokarmiać ptaki

  • Dbać o zwierzaki

  • Kwiaty hodować

  • Drzewa szanować

  • Ziemię ratować

  • Nigdy nie śmiecić i uczyć tego wszystkie dzieci.

  1. .      „Zielony kolor dziś króluje, bo Ziemia z nami świętuje” – podawanie przez dzieci propozycji dotyczących tego, co może być w kolorze zielonym.

  1. W nagrodę mam dla Was bajkę do obejrzenia. Myślę, że doskonale znacie tego bohatera. Jest Franklin, który również obchodził Dzień Ziemi wraz ze swoimi przyjaciółmi.

https://www.youtube.com/watch?v=jeNa2YANBaw

 

WTOREK 21.04.2020r. TEMAT:”Badam, odkrywam, eksploruję”

Kochane Biedroneczki, bardzo serdecznie Was witamy w kolejnym dniu.

  1. Magiczny klej”- zabawa, która wdraża do szybkiego reagowania na sygnał; rodzic mówi: Dziś mam ze sobą magiczny klej, który skleja różne części ciała. Dziecko biega sobie po pokoju i na sygnał rodzica np. klaśnięcie, dziecko przykleja się do rodzica : magiczny klej skleja nasze ręce,……, łokcie, kolana, czoła, plecy.

  1. Zagadka – poproszę rodzica o przeczytanie dziecku zagadki-

Moje dwa narzędzia,

od pasa po szyję,

z ich pomocą piszę, bawię się i myję. ( ręce)

Kiedy dziecko odgadnie zagadkę, nawiązujemy do wczorajszej zabawy kiedy dziecko odkrywało co jest w worku. Za pomocą rąk odkrywaliśmy przedmioty , zmysł dotyku umożliwia nam bycie odkrywcą. Następnie zadajemy dziecku pytania:

– ile masz rąk?

– Ile masz palców u jednej ręki, czy w drugiej jest tyle samo?

Składamy rączki do siebie i sprawdzamy czy w obu rączkach jest tyle samo palców. Głośno przeliczamy.

  1. Badam, odkrywam, eksploruję”- zabawa badawcza.

Na środku dywanu przygotowujemy „koło odkrywców”, w którym gromadzimy materiały i przedmioty o różnej fakturze: filc, wełna, wata, płatki kosmetyczne, papier ścierny o różnej grubości, strony z gazety, zwykłe białe kartki. Ważne aby przedmioty były odsunięte od siebie, aby zaznaczyć różnice między nimi. Warto obok delikatnej faktury położyć coś o zupełnie odmiennej fakturze, np., papier ścierny – wata. Można zadać dziecku pytanie do tych przedmiotów, np. jakie mają kolory, o ich nazwy, do czego służą, a potem badamy przedmiot za pomocą dotyku. Zachęcamy dzieci aby mówiły co czują kiedy dotykają tego materiału, np. szorstki, śliski, miły, gładki….itp.

  1. Zabawa plastyczna- Piłeczka inna niż wszystkie– na kartonie rysujemy duże koło. Dziecko smaruje ten kontur dużą ilością kleju ( najlepiej typu magiczny lub wikol) i posypuje ten klej ryżem. Kiedy klej z ryżem wyschnie malujemy koło farbami. Można dziecku podpowiedzieć, że piłka może być w paski, kropki, zygzaki….

PONIEDZIAŁEK 20.04.2020r. TEMAT:”Jesteśmy odkrywcami”

Drogie Dzieciaczki z grupy Biedronki, bardzo serdecznie Was pozdrawiamy i mocno ściskamy.

W tym tygodniu zamieniamy się w małych odkrywców.

  1. Zadanie pierwsze to zabawa badawcza, doskonaląca zmysł dotyku – „Jestem odkrywcą”; Rodzic przygotowuje duży worek lub pudełko z otworem na rękę dziecka. Do worka wrzucamy wybrane z pokoju przedmioty o wyrazistych kształtach, np.: piłeczki, kredki, pluszowe zabawki, klocki, małe książeczki. Wprowadzając dziecko w temat możemy mu zadać pytanie:

Kim jest odkrywca?

-Co to znaczy odkrywca?

-Którą częścią ciała badamy nowe, nieznane przedmioty?

-Do czego służą ręce?

Teraz dziecko bez patrzenia, tylko za pomocą zmysłu dotyku musi odgadnąć jakie rzeczy ukryte są w worku lub pudełku. Podają nazwę przedmiotu i wyciągają go na dywan.

  1. Kolorowe paluszki”- odkryte z worka zabawki dziecko próbuje odrysować na dużym papierze lub kartonie za pomocą swoich paluszków umoczonych w farbie- nawiązanie do skarbów odkrytych podczas szukania.
  2. Nasze zabawki- zabawa matematyczna rozkładamy na dywanie 5 obręczy lub robimy kółka ze sznurka, a w nich układamy w wybranej liczbie (1-5) przedmioty z pokoju, np.: książki, auta, misie, klocki, kredki. Dziecko biega po pokoju, a na sygnał rodzica zatrzymuje się przy którymś zbiorze i liczy przedmioty wskazując każdy palcem.
  1. Zabawa ruchowa „Szybki jak burza”- zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję. Rodzic wypowiada polecenia, które mówią o tym, którą częścią ciała dziecko ma przykleić się do ściany. Np.:

– ręka na głowę, – ręka łapie ucho, – na ramię, – na brzuch, – na kolano, – dotyka palców nóg.

PIĄTEK 17.04.2020r. TEMAT:”Szanujemy naszą planetę”

Dzień dobry Biedroneczki.

Porozmawiajcie dziś o tym co jest dobre dla naszej planety.

  1. Niesamowite miejsca na Ziemi” – jeśli macie w domu jakieś albumy, pocztówki, które przedstawiają różne piękne miejsca na Ziemi to obejrzyjcie je wspólnie; można też obejrzeć je w Internecie- podzielcie się spostrzeżeniami.
  1. Co jest dobre, a co złe dla naszej planety.

https://www.youtube.com/watch?v=czN_dlTdPZ0- krótki filmik o segregacji śmieci.

Rodzic wymienia różne rzeczy, a dziecko reaguje smutną lub wesołą minką, lub kciukiem w dół lub w górę:

  • rower,
  • samochód,
  • torebka foliowa,
  • torba z materiału,
  • butelka plastikowa ,
  • kosz na śmieci,
  • pojemnik do segregowania odpadów,
  • dymiący komin,
  • elektrownia wiatrowa,… ( przy tych przykładach można dziecku wyjaśnić co jest dobre dla naszej planety a co niekoniecznie)
  1. Jedziemy na …” – zabawa ruchowa . Dziecko biega po pokoju lub przed domem, na sygnał rodzica np.– jedziemy na rowerze (hulajnodze, rolkach, deskorolce) – dziecko naśladuje ruch danej czynności wg pomysłów dziecka.
  1. Zabawa w przeciwieństwa– bardzo fajna zabawa rozwijająca myślenie, można bawić się w nią dosłownie wszędzie. Rodzic mówi wyraz, a dziecko szuka jego przeciwieństwa. Na początek można przedstawić dziecku kilka propozycji, żeby wiedziało o co chodzi:

Jaś biega wolno, a Małgosia…(szybko)
– Jaś ma włosy krótkie, a Małgosia…(długie)
– Jaś ma czyste ręce, a Małgosia…(brudne)
– Jaś śmieje się głośno, a Małgosia…(cicho)
– Piesek Jasia jest mały, a piesek Małgosi jest…(duży)
– Plecak Jasia jest ciężki, a plecak Małgosi jest…(lekki)

Można użyć samych słów, np.: zdrowy- chory; ładny-brzydki; ciepły-zimny .

  1. „Śmieciowy potwór” – praca plastyczna – jeśli macie ochotę możecie wykonać potwora z dostępnych śmieci (plastikowa butelka. Rurka po papierze toaletowym, kapsle, zakrętki, woreczki, papier,…) – fotki mile widziane.

CZWARTEK 16.04.2020r. TEMAT:”W kaloszach czy w trampkach?”

Dzień dobry Biedroneczki. Dzisiaj dalszy ciąg zajęć o kwietniowej pogodzie.

  1. Zabawa ruchowa „Sięgając chmur” – zaczynamy w pozycji kucznej. Na sygnał powoli podnosimy się, prostujemy, stajemy na palcach, wyciągamy w górę ręce. Na kolejny sygnał – wracamy do pozycji kucznej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
  1. Zabawa „Słońce świeci, deszczyk pada” – na sygnał „słońce świeci” dziecko biega po pokoju, balkonie. Na sygnał „deszczyk pada” dziecko wykonuje przysiad na dywanie i rękami osłania głowę robiąc daszek. Zabawę powtarzamy kilka razy, za każdym razem zmieniając miejsce wykonania przysiadu.
  1. „Pogoda się zmienia, zmieniamy ubrania” – rozmowa nt. zmieniających się ubrań w zależności od pór roku i warunków atmosferycznych. Proszę zerknąć na obrazki poniżej lub znaleźć w Internecie zdjęcia różnych ubrań – dziecko ma za zadanie określić jaka to pora roku, lub jaka jest pogoda.

  1. Wspólne z dzieckiem wykonanie kart do „Memory”:

np. 2 obrazki ze słonkiem, 2 z chmurkami, 2 ze śnieżynkami,…( własnoręczne rysunki dziecka)

„Memo” – odnajdywanie dwóch jednakowych obrazków.

Własne memory może dzieciom sprawić dużo frajdy.

  1. Posłuchajcie piosenki o deszczyku. Może wpadnie Wam w ucho.

https://www.youtube.com/watch?v=nusPMHbwlrQ

Tekst piosenki:

1. Deszczyk kapie,
z chmurki spada
i na ziemi opowiada,
że tak z góry na nas leci,
by urosły wszystkie dzieci.

Ref: Kap, kap, kap,
Deszczyk z nieba spadł.
Kap, kap, kap,
Deszczyk z nieba spadł. / x2

2. Deszczyk kapie,
z chmurki spada
i po drodze opowiada,
że na ziemi go potrzeba, by urosły kwiaty, drzewa.

Ref: Kap, kap, kap,
Deszczyk z nieba spadł.
Kap, kap, kap,
Deszczyk z nieba spadł. / x2

ŚRODA 15.04.2020r. TEMAT:”W rytmie deszczu”

Witajcie Biedroneczki. Mamy kwiecień, a więc możemy spodziewać się deszczu. Dlatego dzisiaj deszczykowy, ale całkiem wesoły dzień.

  1. Zabawa „Kwietniowa prognoza pogody” – rodzic czyta prognozę pogody, a dziecko za pomocą wymyślonych ruchów i gestów pokazuje ją:

Na jutro przewidujemy prawdziwie kwietniową pogodę. Rano zaświeci słońce. Po niebie będą wędrowały małe, leciutkie obłoczki. Powieje lekki wiaterek. Po południu zerwie się silny wiatr. Ciężkie chmury zakryją niebo. Prawdopodobnie spadnie deszcz. Na szczęście wieczorem znów wiaterek rozwieje chmury i zaświeci słońce.”

  1. Zabawa z elementami celowania i liczenia „Deszczowa kropelka” – wrzucanie z odległości 1 – 1,5m kropelek (małe maskotki) do stawu (miska lub pudełko). Dziecko liczy ile kropelek trafiło do stawu. Można urządzić konkurs rodzinny.

  1. Zabawa matematyczna „Deszczowe rytmy” – porządkowanie par obrazków, dobieranie obrazka w tym samym kolorze, układanie kolorystycznych, dwuelementowych rytmów (Karta Pracy s. 121).

  1. Zabawa doskonaląca wymowę „Kap, kap” – rytmiczne powtarzanie za rodzicem w różnym tempie odgłosów naśladujących padający deszcz:

kap, kap, kap, plum, plum, plum,

kap, kap, plum, kap, kap, plum,

kap, kap, plum, plum, kap, kap, plum, plum,

kap, kap, plum, kap, kap, kap, plum, kap,

kap, plum, kap, plum, kap, plum,

  1. Piosenka „Deszczyk pada, deszczyk pada…”

Deszczyk pada, deszczyk pada, ( naśladujemy rączkami z góry do dołu padający deszc)

wieje silny wiatr (naśladujemy gestem- ręce do góry i machamy na boki)
Deszczyk pada, deszczyk pada,

wieje silny wiatr
Błyskawica (klaśnięcie), grzmot (tupnięcie nogą),

błyskawica , grzmot
a na niebie kolorowa tęcza (rysujemy tęczę oburącz z góry na dół)
Błyskawica, grzmot, błyskawica, grzmot
a na niebie kolorowa tęcza.

https://www.youtube.com/watch?v=L3QdGJA7T4A

WTOREK 14.04.2020r. TEMAT:”Tęczowy zawrót głowy”

Kochane Biedroneczki.

Witamy serdecznie po świętach. Mamy nadzieję, że macie się dobrze.

Pobawimy się dzisiaj tęczą.

  1. Posłuchajcie wiersza czytanego przez mamę lub tatę.

H. Ożogowska ,,Tęcza”.

Lśni na niebie tęcza,
śliczna, kolorowa
Pytają się dzieci:
Kto ją wymalował?
Słońce malowało
pędzelkiem ze złota.
Udała się słonku
malarska robota.

Porozmawiajcie na temat treści wiersza: – Jak powstaje tęcza, jakie ma kolory, niech dziecko spróbuje samo jej nazwać i przeliczyć jej barwy.

  1. Obejrzyjcie krótki filmik edukacyjny o kolorach tęczy, przy okazji utrwalimy sobie wygląd i nazwy kolorów.

https://www.youtube.com/watch?v=X5OTGXAk7yU&vl=pl

  1. Praca plastyczna „Kolory tęczy” – malowanie tęczy farbami na kartonie

Przy użyciu zmieszanych barw podstawowych (żółta, niebieska, czerwona)

Można do tego wykorzystać kartę pracy nr 9 ( luźne karty A3 )

Kolory tęczy występują w następującej kolejności:

  • czerwony,
  • pomarańczowy (żółty + czerwony),
  • żółty,
  • zielony(niebieski + żółty),
  • niebieski,
  • granatowy,
  • fioletowy (niebieski + czerwony).

4. Zabawa matematyczna w przeliczanie: a oto polecenia dla dziecka:

– policz paski tęczy,

– który z kolei jest pasek koloru żółtego, czerwonego itd.

– policz paski jasne i ciemne.

5. Tęczowe bańki mydlane – zabawa konstrukcyjna – jeśli macie płyn do naczyń i drucik to możecie z pomocą rodziców stworzyć przyrząd do puszczania baniek mydlanych (z drucików), i puszczać bańki na balkonie.

 

PIĄTEK 10.04.2020r. TEMAT:”Na wielkanocnym stole”

Drodzy Rodzice i Kochane Biedroneczki, święta tuż, tuż dlatego nadal temat świąteczny.

  1. Przeczytajcie wierszyk- „Na wielkanocnym stole”

Stoją na stole baby lukrowane,

a między nimi cukrowy baranek.

Pobekuje cicho, stuka kopytkami,

bo chciałby dosięgnąć miski z pisankami.

Ale dwa kurczaki tej miski pilnują,

na baranka oba groźnie popiskują.

Więc mały baranek w inną stronę zmierza,

kilka listków rzeżuchy uskubał z talerza.

Porozmawiajcie z Waszym dzieckiem, o elementach świąteczno-derkoracyjnych z wiersza, może uda się wymienić wszystkie…?

  1. Proponuję dzieciom obejrzenie „Kubusiowej bajki o tematyce świątecznej :

https://www.youtube.com/watch?v=nDlJVu4rXrU

  1. Lany poniedziałek”– zabawa dydaktyczna, która ćwiczy spostrzegawczość- KARTA PRACY nr 127– uzupełnij obrazek naklejkami i zobacz kogo zmoczył wielkanocny zajączek. Znajdź i otocz pętlą biedronkę. Oprócz tego kto ma ochotę może zrobić kartę nr 14– duża luźna kartka w wyprawce.(baranek)

  2. Pamiętacie, jak zakładaliście hodowlę fasoli? Pewnie pięknie już u was wyrosła. A dziś proponuję Wam, żebyście wyhodowali rzeżuchę. Będzie pięknie wyglądać i jest oczywiście bardzo zdrowa, więc można ją często podjadać.

  1. Ostatnia propozycja to „Zajączek ze skarpetki”, w załączeniu film instruktażowy jak łatwo zrobić ładnego króliczka. Myślę, że wszystkie potrzebne produkty z łatwością znajdziecie w waszych domach, a potem pochwalicie się cudnymi zajączkami.

https://www.youtube.com/watch?v=wAVTm1nNFx8

Życzymy Wam drogie Biedroneczki i Waszym Rodzicom jak najwięcej

radości w te święta, wzajemnej tolerancji, cierpliwości , a przede wszystkim

Zdrowia i wiary, że zmartwychwstały Chrystus pomoże nam przetrwać

te trudne chwile. Buziaki dla wszystkich. Wasze Panie.

CZWARTEK 09.04.2020r. TEMAT:”Pisanki-jajka malowane”

Drodzy Rodzice i kochane Biedronki- dziś proponujemy malowanie pisanek.

Rozmowa na temat zwyczaju zdobienia jajek. Rozróżnienie pisanek i kraszanek (kraszanki – jednobarwne, pisanki – „popisane” we wzorki).

  1. Spotkanie z dziećmi w Domowym Przedszkolu- wielkanocne tradycje . Proponuję dziś dzieciaczkom obejrzenie programu z domowego przedszkola- może chociaż troszkę poczują się jak w przedszkolu między dziećmi.

https://www.youtube.com/watch?v=bKTM6B04vDY

  1. Na łyżce – Zabawa ruchowa dla całej rodziny – kto dłużej będzie chodził po pokoju utrzymując na łyżce plastikowe, drewniane lub styropianowe jajko.

  1. Kolorowa pisanka- karta pracy nr 125. Dokończ kolorowanie pisanki, nazwij kolory; następnie wypchnij obrazek i inne elementy. Można zrobić też ozdoby z plasteliny. Zrób dziurkę w pisance i powieś na sznureczku- zawieś w pokoju jako ozdobę świąteczną.

  1. Zręczne rączki – rzut do koszyka.( Dzieci lubią tą zabawę.) Zamiast jajek można zrobić papierowe kulki i ustawiać się przed koszykiem lub pojemnikiem i próbujemy rzucić do celu.

  1. Kolorowe jajka – zabawa badawcza. Wspólne barwienie wydmuszek bądź jajek barwnikami naturalnymi (sok z buraka, ze szpinaku, wywar z łupin cebuli, kurkuma) lub gotowymi barwnikami do jajek. Piękne kolory daje także gotowanie jajek razem z bibułką marszczoną. Jeśli ktoś zdecyduje się malować pisanki poprosimy o fotki.

MIŁEGO DNIA.

ŚRODA 08.04.2020r. TEMAT:”Wielkanocne wypieki”

Drodzy rodzice i słodziutkie Biedroneczki. Już prawie Wielkanoc. Wiemy, że musicie pracować, uczyć swoje dzieci i przygotować święta, które w tym roku będą zdecydowanie inne niż zazwyczaj. Dlatego proponujemy abyście dzisiaj razem z dziećmi upiekli i ozdobili wielkanocne ciasteczka, opowiadając przy okazji o wielkanocnych tradycjach i symbolice. Można posłużyć się własnym przepisem na kruche ciasteczka lub skorzystać z naszego. Pamiętamy o zachowaniu szczególnej ostrożności w pobliżu gorącego piekarnika.

  1. Wielkanocne ciasteczka orzechowe ( lub dowolny przepis z waszej kuchni )

Składniki:

  • 300 g mąki pszennej

  • 100 g cukru pudru

  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

  • 200 g masła

  • 1 opakowanie cukru waniliowego

  • 2 żółtka

  • 1 – 2 łyżki gęstej śmietany

  • 150 g mielonych orzechów włoskich, laskowych lub migdałów

  • lukier, barwniki

Mąkę, cukier puder i proszek do pieczenia przesiać na stolnicę. Dodać masło, cukier waniliowy i zmielone orzechy. Przesiekać składniki nożem. Dodać śmietanę wymieszaną z roztrzepanymi żółtkami. Zagnieść ciasto.

Wałkować na grubość około 3 – 4 mm. Wykrawać foremkami ciasteczka (kształt jajka, zajączka, kwiatka, motyla, baranka…). Piec na blasze wyłożonej papierem do pieczenia przez 12 – 15 minut w temperaturze 1900 C pilnując, by się nie przypaliły. Gotowe ciasteczka ostudzić, polukrować lukrem w pastelowych kolorach (najlepiej pędzelkiem) i ozdobić białym lukrem.

Jeśli nie mamy barwników spożywczych robimy kolorowy lukier sami:

– biały: cukier puder, białko, sok z cytryny,

– żółty: cukier puder, żółtko, sok z cytryny,

– zielony: cukier puder, białko, sok ze świeżego szpinaku,

– różne odcienie różowego: cukier puder, białko, sok gotowanego buraka,

– niebiesko – fioletowy: cukier puder, białko, sok z mrożonych jagód.

  1. Poszła pani do sklepu- uczymy się rysować człowieka na podstawie wierszyka. Wierszyk ten można uczyć już dzieci 3,5 letnie, wcześniej dzieci rysują tzw. głowonogi – postać ludzka nie ma brzuszka, nogi i ręce wystają z głowy. Dzieci 3,5 letnie zaczynają inaczej postrzegać otoczenie i człowieka i w ich rysunkach pojawiają się nowe elementy, np. brzuszek, włosy.

Poszła Pani do sklepu i kupiła:

2 cebulki ( rysujemy oczy )

marcheweczkę ( rysujemy nos )

pietruszeczkę ( rysujemy buzię )

Zawinęła to w chusteczkę ( rysujemy głowę wokół wcześniej narysowanych części, u góry zamykając ją w kokardę )

bochenek chleba (brzuszek)

pieprzyk ( pępek)

2 cukierki ( rączki )

2 nóżki wołowe ( nogi)

I dziecko gotowe.

  1. Praca plastyczna malowana rosnącymi farbami. Tematyka świąteczna- obrazek dowolny ( np. zajączek, kurczątko, pisanka )

Składniki na rosnące farby są dostępne w kuchni każdego z Was. Wystarczy po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody. Te trzy składniki mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb. Masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. Skończony rysunek wkładamy do kuchenki mikrofalowej na około 30 sek. przy mocy 800W – farbki wtedy wysychają, twardnieją i unoszą się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia.

Inna opcja to stworzenie pracy plastycznej z podstawowej masy bez kolorów, a po wypieczeniu malujemy nasz rysunek farbami. W taki sposób uzyskamy podobny efekt rysunku 3D.

Jeśli ktoś się skusi na taki rysunek to poproszę oczywiście o zdjęcia.

WTOREK 07.04.2020r. TEMAT:”Znaczenie wody w przyrodzie”

Witajcie Biedronki i Biedronkowi Rodzice.

Proponujemy abyście dzisiaj pobawili się z dziećmi w tworzenie prawdziwych chmur oraz pomogli zrozumieć swoim pociechom znaczenie wody w przyrodzie.

  1. Zabawa ruchowa wprowadzająca w temat:

Nasz parasol kolorowy do zabawy jest gotowy, już otworzył się jak kwiat, wtem przyleciał silny wiatr i parasol porwał w chmury, więc i my lećmy do góry, hop”.
Dzieci razem z rodzicami lub z rodzeństwem stoją w kole w ciasnej gromadce. Mówią słowa rymowanki i idą do tyłu, robiąc coraz większe koło – otwierają parasol.
Na słowo hop, podskakują wysoko do góry. ( zabawa na wzór –baloniku mój malutki…)

  1. Zabawa dydaktyczna „Pod parasolem” – porozmawiaj z dzieckiem do czego mogą służyć parasole, jak mogą wyglądać i jaką i funkcję pełnić (od deszczu, słońca, do wózka, w restauracji). Jeśli macie możliwość proszę obejrzeć ilustracje.

  1. Piosenka „parasole” (posłuchajcie razem piosenki. Dzieci zwykle bardzo ją lubią, jest łatwa i przyjemna dla ucha).

1.Stały parasole
obok siebie w kącie.
Jeden lubił chmury,
drugi lubił słonce.

2.Ten parasol czarny
na słońce narzekał
ten parasol w paski
wciąż na słońce czekał.

3.Kłóciły się parasole
ze sobą bez końca.
Pokaz, który był od deszczu
a który od słońca?

  1. Karta Pracy nr 119. Dokończ kolorowanie parasolki. Nazwij jakie są na niej kolory. Pod parasolem wklej dziewczynkę, którą chłopiec chroni przed deszczem. Dorysuj padający deszcz. Możecie przy okazji porozmawiać, dlaczego należy pomagać innym – rozmowa.

  1. Zabawa badawcza „Fabryka chmur” proszę zachować ostrożność bawiąc się wrzątkiem! Do szklanej miski wlewamy wrzątek. Na niej delikatnie kładziemy talerzyk z kilkoma kawałkami lodu. Gorąca para w zetknięciu z zimnym powietrzem utworzy chmurę. Efekt jest lepiej widoczny w zacienionym pokoju po podświetleniu latarką.
  1. Burza mózgów „Co by było gdyby przestał padać deszcz?” – co stałoby się z nami, z roślinami, ze zwierzętami?- zapytajcie o to swoje dzieci. Jestem ciekawa ich pomysłów, często są fajne i zaskakujące.

PONIEDZIAŁEK 06.04.2020r. TEMAT:”Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy, trochę lata”

Drodzy Rodzice i kochane Biedroneczki, dziś proponujemy Wam porozmawiać na temat kwietniowej pogody. Rodzice opowiedzcie dzieciom, o zmienności pogody w kwietniu, jak może się zmieniać, co się może dziać w pogodzie.

Wspólne obserwowanie pogody za oknem, przypomnienie jak było wczoraj, przedwczoraj, nawiązanie do poznanego niedawno przysłowia „W marcu jak w garncu”.

  1. Porozmawiajcie z dzieckiem o tym jaka pogoda może być w kwietniu.

Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy, trochę lata”

wyjaśnienie znaczenia przysłowia i próba nauczenia się go na pamięć.

Zagadki pogodowe.

  1. Przeczytajcie proszę dzieciom zagadki związane z pogodą; niech pomyślą i same spróbują je rozwiązać.

Słońce
Żółte i gorące,
na błękitnym niebie.

Ogrzewa Ziemię,
zwierzęta i ciebie.

Księżyc
Gdy się pokaże wysoko na niebie,
Pora spania niebawem przyjdzie do ciebie.

Jest srebrzysty i lekko świeci,
Lubią go dorośli oraz lubią dzieci.

Deszcz
Kropelki wody
na głowy padają.

Wszyscy przed nimi
Pod dach uciekają.

Śnieg
Gdy spadnie po raz pierwszy,

świat robi się bielszy.
Wyciągamy narty, sanki,
dzieci lepić chcą bałwanki.


Wiatr
Czujemy go na twarzy,
włosy nam rozwiewa.
Jest niezbędny dla żeglarzy,

głośno szumi w drzewach
.

Tęcza
Deszcz ze słońcem
razem utkali,
wiszący na niebie
kolorowy szalik.

Mgła
Wszyscy mówimy,
że biała jak mleko.

Przez nią nie widzimy,
tego co daleko

  1. Kolorowy kalendarz pogodowy– zadanie dla dzieci na cały tydzień. Pobawmy się w badaczy pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla wczesnej wiosny: słońce, chmury, deszcz, śnieg, wiatr.

 

– przez cały tydzień codziennie obserwujemy pogodę i każdego dnia rysujemy dane oznaczenie w zależności od pogody np. chmurkę, słoneczko, lub zachmurzenie itp. I na koniec tygodnia można pochwalić się zdjęciem waszych pogodowych kalendarzy.

  1. Zabawa logopedyczna „Odgłosy wiatru” – pobawcie się w naśladowanie odgłosów wiatru na głoskach s, z, c. To bardzo ważne w rozwoju mowy u dziecka.

Szumi wiaterek– naśladujemy go powtarzając głoskę „sz”;

Spuszczamy powietrze z balonika– naśladujemy, powtarzając głoskę „s” (syczymy)

Trzęsiemy się z zimna– naśladujemy powtarzając głoskę „z”.

  1. Gra dydaktyczna „Kaprysy pogody” – na stole układamy małe obrazki pogodowe, takie same jak w kalendarzu pogody. Można je narysować na małych kartonikach ( chmurka, chmurka ze słońcem, słońce, deszcz itp.) – rodzic wymienia któryś z obrazków, a zadaniem dziecka jest jak najszybciej wskazać dany symbol. ( można to robić za pomocą packi na muchy- wtedy dziecko klepie w dany symbol.) Jeśli warunki na to pozwalają piktogramy mogą być większe, wtedy rozkładamy je w różnych miejscach pokoju lub na balkonie i dziecko biega między nimi.
  1. Zabawa ruchowa– Dziecko biega sobie po pokoju, a kiedy rodzic wypowie pogodowe słowo ( np. słońce- dziecko reaguje chodząc na środku pokoju);

słońce” -chodzenie środkiem pokoju do przodu

deszcz– stanie przy ścianie

wiatr – chodzenie po pokoju tyłem

śnieg” -wirowanie w koło

Trzymajcie się zdrowo. Do jutra. Wasze panie

 

PIĄTEK 03.04.2020r. TEMAT:”W bibliotece”

Drogie Dzieciaczki z grupy Biedronki.

Bardzo serdecznie Was pozdrawiamy i mocno ściskamy.

Nasz dzisiejszy temat nosi tytuł „W bibliotece”; zaplanowałyśmy spacer do biblioteki, ale dziś niestety bibliotekę możemy odwiedzić tylko wirtualnie.

  1. Zadanie pierwsze to zabawa naśladowcza- „Zaczarowane pudełko”: Mama zaprasza dziecko do naśladowania ruchem postaci z bajki O Czerwonym Kapturku. Każde polecenie poprzedza zwrotem: otwieram zaczarowane pudełko, a z niego wychodzi…( np.: wilk, babcia, Czerwony Kapturek, myśliwy..)

Dziecko przestaje naśladować daną postać, gdy mama wypowie słowa: Zamykam zaczarowane pudełko”. Zabawę można powtórzyć kilka razy, zmieniając postać lub bajkę.

  1. Zwiedzamy bibliotekę- ponieważ nie możemy iść do biblioteki, odwiedzimy ją w bajce razem ze świnką Pepą:

https://www.youtube.com/watch?v=WuUFckrrLak

Porozmawiajcie z rodzicami o tym jak zachować się w bibliotece, co tam robimy, na czym polega wypożyczanie książek.

  1. Porządki w kąciku książki- jeśli macie ochotę zrobić dziś porządki w swoich książeczkach, to zachęcam do tego. Można przy okazji sprawdzić czy wszystkie książki są w dobrym stanie, czy żadna z nich nie potrzebuje waszej pomocy, np. sklejenia okładki.

  2. Kolejne zadanie to projekt plastyczny- Zakładka do książki. Będziemy potrzebować kartę pracy nr 131, klej, tasiemkę i kredki. ( instrukcja na odwrocie karty)

Jeśli ktoś nie ma karty może wyciąć zakładkę z papieru i ozdobić ją według swojego uznania.

  1. Chwila z książką”- treść bajki w załączeniu.

W mieszkaniu małej dziewczynki pośród zabawek: laleczek pięknych jak księżniczki oraz dzielnych i odważnych rycerzy, stał kosz. Duży wiklinowy kosz. Do niego wkładano różne rzeczy. Najczęściej to, czym dziewczynka się nie bawiła, nie interesowała, co było rozrzucone po dywanie.

Pewnego dnia dziewczynka zachorowała. Musiała leżeć w łóżeczku. Nic jej się nie chciało. Nudziła się. Było jej smutno. Nagle promyk słoneczka zaświecił do środka dużego kosza wiklinowego. Dziewczynka ujrzała kolorową, świecącą się kartę. Poprosiła mamusię, aby ją podała. Okazało się, że to nie była jedna kartka, ale kilka kartek złączonych razem. To była książeczka: zniszczona, pobrudzona, nikt o nią nie dbał. Dziewczynka razem z mamą obejrzała piękne kolorowe obrazki. Mama zaś przeczytała jej również to, co było w niej napisane: o przygodach pieska i kotka. Już nie była smutna. Od tego czasu dziewczynka nie tylko lubiła się bawić, ale również oglądała i wspólnie z mamą czytała książki. Bardzo jej się to spodobało. Postanowiła, że od dzisiaj o każdą książeczkę będzie dbała. Razem z mamą znalazły miejsce na półce na jej książeczki. Mogła je sama wziąć i oglądać. Do kosza wkładała już tylko same zabawki”.

Trzymajcie się dzielnie i zdrowo. Buziaki.

CZWARTEK 02.04.2020r. TEMAT:”Jak powstaje książka?”

Drogie Biedroneczki Witamy Was bardzo serdecznie, szkoda że znowu tylko wirtualnie. Chciałybyśmy żebyście się dziś dowiedziały jak powstaje książka. Gdybyśmy byli w przedszkolu to wspólnie byśmy o tym rozmawiali , ale dziś poproszę o to Waszych rodziców……

  1. Zabawa „raz, dwa, trzy…. Baba Jaga patrzy-

W grze powinno uczestniczyć przynajmniej kilka osób, ale można się dobrze bawić we dwoje. Jedna z osób, nazywana Babą-Jagą, znajduje się w pewnej odległości od reszty i jest odwrócona. Gracze mogą się ruszać, podskakiwać, ale kiedy baba jaga wypowie słowa: RAZ, DWA, TRZY BABA JAGA PATRZY- wtedy nikt się nie rusza- wszyscy zamierają. Jeżeli ktoś się poruszy zamieniamy się rolami.. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza.

Celem graczy jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy, i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje miejsce Baby Jagi. Biorąc pod uwagę warunki domowe, można zmieniać zasady zabawy.

  1. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, dlatego proponuję wam obejrzeć razem z rodzicami film edukacyjny:

https://www.youtube.com/watch?v=5dHmwZRQ0FI

Jeśli film okaże się za trudny, proszę Rodziców żeby troszkę dziecku o tym opowiedzieć.

  1. Zabawa matematyczna „Magiczna książeczka”- zabawa ma na celu utrwalenie pojęć dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni.

Na środku pokoju stawiamy krzesło; naprzeciwko krzesła stoi dziecko z książką w ręku. Zgodnie z poleceniem rodzica, dziecko kładzie książkę we wskazane miejsce, np.: połóż książkę, na krześle, pod krzesłem, za krzesłem, obok krzesła, lub trzymaj książkę nad krzesłem. To zadanie pokaże, czy dziecko rozumie położenie w przestrzeni…

  1. Chwila z książką”- dziś proponuję Wam bajkę „O zmęczonej książce z bajkami..” (w załączeniu )

Bajka o zmęczonej książce z bajkami.

Była raz sobie baaardzo zmęczona książka z bajkami.  Najchętniej wsunęłaby się pod kołderkę i zasnęła twardym, zdrowym snem aż do rana, ale dzieci nie miały jeszcze ochoty na sen i żądały, by książka nadal je zabawiała.

Pokaż nam smoka, który zieje ogniem po same chmury! Chcemy śpiącą królewnę i całą armię krasnoludków, i morze z piratami, i Babę Jagę w chatce na kurzej łapce! – wołały jedno przez drugie i na wyścigi przewracały kartki, gniotąc je, a nawet rozdzierając.

Wszyscy bohaterowie książki ziewali już tak mocno, że ledwie patrzyli na oczy, więc bajki wcale nie toczyły się tak, jak powinny.

Baba Jaga wleciała na drzewo i nabiła sobie guza. Rozpłakała się straszliwie i zbudziła śpiącą królewnę, jeszcze zanim dotarł do niej królewicz. Zmęczone krasnoludki zaryglowały w swojej chatce drzwi, zaciągnęły zasłonki i tyle je widziano.  A sennemu smokowi w czasie ziewania wpadła do paszczy równie śpiąca, a do tego mokra złota rybka i nie było mowy o jakimkolwiek zianiu ogniem.

Dziwne te bajki  – odezwał się najstarszy z chłopców – Nigdy takich nie czytałem.

Ani ja – potwierdziła jego młodsza siostra. – Może powinniśmy im trochę podokuczać, żeby przyszły do siebie?

Tego było książce za wiele. Zamknęła się z hukiem, wyrwała z rąk małych dręczycieli i wyfrunęła przez otwarte okno.

Chwilę szybowała pod ciemnymi niebem, w końcu wypatrzyła niewielką ulicę, po której wolno toczyło się małe auto. Ostatkiem sił opadła na jego dach.

Kierowca auta naturalnie usłyszał, że coś wylądowało mu nad głową, zjechał więc do krawężnika i wysiadł zobaczyć co się dzieje.

Książki spadają z nieba zamiast gwiazd? – zdziwił się w pierwszej chwili i nawet zadarł do góry głowę, żeby sprawdzić, czy na jednej się skończy.

Niczego tam więcej nie dostrzegł, za to od razu zauważył, że książka z dachu musiała ostatnio sporo przejść.  Miała pogiętą okładkę, kilka stron było przedartych na pół i wisiało na ostatnich zawiasach, i w ogóle sprawiała wrażenie, jakby była chora i wyczerpana.

Kierowca auta był tatusiem pewnej małej dziewczynki i wiedział co nieco o książkach z bajkami. Nie zwlekając dłużej delikatnie zawinął ją w koc, schował za poły płaszcza i ruszył do domu.

Czym i jak dokładnie leczył książkę przez pół nocy, nigdy się nie dowiemy, ale następnego ranka książka wyglądała prawie jak nowa! Tydzień później tata podarował ją swojej córeczce na urodziny.

I tak kończy się bajka o baaardzo zmęczonej książce z bajkami, gdyż nasza bohaterka nigdy więcej nie miała powodów, by być zmęczona.

Córeczka pana kierowcy wiedziała, że książkom jak ludziom należy się szacunek i że lubią, jeśli się je traktuje poważnie. Dlatego delikatnie przewracała w niej kartki, a po czytaniu odkładała na półkę, żeby bajki mogły odpocząć. Żeby Baba Jaga nie musiała więcej leczyć bolesnych guzów, smok ział pięknym pomarańczowym ogniem, a krasnoludki miały siłę sprzątać bajkowy las wesoło przy tym śpiewając.

  1. Na koniec proszę o zrobienie KARTY PRACY NR 133. ( Otocz pętlami książki, które leżą na krzesłach. Jeśli ktoś nie ma karty pracy, może sam poćwiczyć z dzieckiem położenie przedmiotów w przestrzeni, dając polecenia.

ŚRODA 01.04.2020r. TEMAT:”Biedronka”

Nasze ulubione Biedroneczki

Witamy Was w środę -1 kwietnia, dziś kolejny dzień poświęcamy książeczkom.

Na dobry początek dnia mam dla was piosenkę o biedronce, czyli dobrze się składa, bo nasza grupa to biedronki Piosenkę przesyłam też na nasz grupowy Messenger.

Słuchając piosenki, a potem może nawet śpiewając –jeśli piosenka wam się spodoba- możemy się trochę poruszać. A oto słowa piosenki:

Biedronka.

Biedronka czarne kropki ma, ( palcami wskazującymi malujemy w powietrzu kropki )

malutkie nóżki, skrzydła dwa. ( wskazujemy nasze nogi i naśladujemy ruch skrzydełek)


Ref. Aha! Aha! ( klaszczemy rytmicznie w dłonie)

Biedronkę każde dziecko zna! ( wykonujemy obrót dookoła własnej osi)

Aha! Aha! ( j.w)

Biedronkę każdy zna! ( j.w)

Na łące wszystkie muszki zna, ( obracamy się w parach w małych kółeczkach )

i z wiatrem w berka często gra. – // –


Ref.
Aha! Aha!

Biedronkę każde dziecko zna… ( j.w)


Podziwia z góry cały świat, (naśladujemy rękami fruwanie i poruszamy się drobnymi kroczkami po okręgu )

zielony listek, żółty kwiat. ( j.w)

Ref. Aha! Aha! Biedronkę każde dziecko zna… ( j.w)


A teraz wygodnie usiądźcie i posłuchajcie wiersza, który przeczyta Wam mama lub tata. Wiersz nosi tytuł „ZŁY HUMOREK”. Po wysłuchaniu spróbujcie razem porozmawiać o emocjach bohaterki i jak je wyrażała. ( Dostępny też do posłuchania na you tube- link poniżej).

D. Gellner „Zły  humorek” https://www.youtube.com/watch?v=2ZiqVi5muTE


Jestem dzisiaj zła jak osa!
Złość mam w oczach i we włosach!
Złość  wyłazi  mi  uszami
I rozmawiać nie chcę z wami!

A dlaczego?
Nie wiem sama
Nie wie tata, nie wie mama…

Tupię nogą, drzwiami trzaskam
I pod włos kocura głaskam.

Jak tupnęłam lewą nogą,
Nadepnęłam psu na ogon.
Nawet go nie przeprosiłam
Taka zła okropnie byłam.

Mysz wyjrzała z mysiej nory:
Co to znowu za humory?
Zawołałam: – Moja sprawa!
Jesteś chyba zbyt ciekawa.
Potrąciłam stół i krzesło,
co mam zrobić, by mi przeszło?!

Wyszłam z domu na podwórze,
Wpakowałam się w kałużę.
Widać, że mi złość nie służy,
Skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
Wcale nie jest mi wesoło…

Nagle co to?
Ktoś przystaje
Patrzcie! Rękę mi podaje!
To ktoś mały, tam ktoś duży –
Wyciągają mnie z kałuży.
Przyszedł pies i siadł koło mnie
Kocur się przytulił do mnie,
Mysz podała mi chusteczkę:
Pobrudziłaś się troszeczkę!
Widzę, że się pobrudziłam,
Ale za to złość zgubiłam
Pewnie w błocie gdzieś została.
Nie będę jej szukała!

A teraz moi drodzy zabawa „LUSTRO”- w parach – może z mamą , a może ktoś ma rodzeństwo. Dobieramy się w pary i siadamy naprzeciwko siebie . Mama podaje nazwę emocji, np.: strach, złość, radość, a osoby w parach odzwierciedlają daną emocję własną mimiką.

Następnie bierzemy się do pracy z naszymi odbitymi rączkami- które zrobiliście dzień wcześniej. Na waszych odbiciach kolorowych dłoni proszę pokazać jakieś emocje- np. dorysować usta, nos, buzię , a potem postarać się nazwać te emocje, które są na waszych rączkach. Bardzo bym chciała zobaczyć wasze kolorowe rączki z emocjami na fotkach

Na koniec naszych „zajęć” proponuję wam zabawę” wędrująca książka”- stajemy blisko siebie i podajemy sobie książkę zgodnie z ustaleniem ….np. książka jest smutna- podajemy sobie książkę ze smutną miną, – Potem wymyślamy kolejne określenia np.: książka jest zaskoczona, uśmiechnięta, zdziwiona, przestraszona, itp.

Życzymy udanego dnia spędzonego znowu w domu .

WTOREK 31.03.2020r. TEMAT:”Kolorowe książeczki”

Kochane Biedroneczki. Codziennie pięknie pracujecie, o czym świadczą nadsyłane zdjęcia . Dziękuję Wam za to. Kolejny temat poświęcamy dziś książeczkom.

Dziś mam dla Was ważne zadanie. Na pewno każdy z Was ma swoją półkę z książkami. Dziś w planie mamy zrobienie porządków na półce z książkami- w przedszkolu zawsze pięknie układacie książki na półeczce. Proszę Rodziców aby wybrali różnej wielkości książki i pozwolili dzieciom podzielić książki wg wielkości na małe i większe.

A teraz żeby się troszkę rozruszać chciałabym Wam przypomnieć piosenkę, której uczyliśmy się w przedszkolu. Zaśpiewajcie razem, starajcie się naśladować ruchem treść piosenki. Dzieci na pewno pokażą rodzicom jak to robić

https://www.youtube.com/watch?v=nZW5uGtd53I

JESTEM MUZYKANTEM ( słowa piosenki)

Jestem muzykantem, konszabelantem
My muzykanci, konszabelanci.
Ja umiem grać , my umiemy grać:
na skrzypcach, na skrzypcach
dylu, dylu, dylu, dylu, dylu, dylu,

Dylu, dylu, dylu, dylu, dylu, dylu, dylu, dylu, dyl! 2X

Jestem muzykantem, konszabelantem
My muzykanci, konszabelanci.
Ja umiem grać, my umiemy grać:
Na trąbie, na trąbie
trutu tutu, trutu tutu
trutu tutu, trutu tutu
trutu tutu, trutu tutu
trutu tutu, trutu tutu.

Jestem muzykantem, konszabelantem
My muzykanci, konszabelanci.
Ja umiem grać ,my umiemy grać:
Na flecie, na flecie
Firli firli, Firli, firli
Firli firli, Firli, firli
Firli firli, Firli, Firli

Firli firli, Firli, fil.


Jestem muzykantem, konszabelantem
My muzykanci, konszabelanci.
Ja umiem grać, my umiemy grać:
na bębnie, na bębnie
bum tarara, bum tarara,
bum tarara, bum tarara,
bum tarara, bum tarara,
bum tarara, bum tarara,

Jestem muzykantem, konszabelantem
My muzykanci, konszabelanci.
Ja umiem grać , my umiemy grać:
na wszystkim, na wszystkim
dylu, dylu, trutu,tu tu

Firli firli, bum, tara ra

dylu, dylu, trutu,tu tu

Firli firli, bum, tara ra

Następnie poproszę Rodziców o przeczytanie dzieciom wiersza:

„Skarga książki”

Jestem książką z dużej szafy.
Wszyscy mówią, żem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozginał Jaś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał mnie aż trzy tygodnie.
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Anka, Władka siostra mała,
ta mi kartki dwie wyrwała.
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się na klucz zamknę w szafie.Porozmawiajcie ze swoimi dziećmi na temat treści wiersza, oceńcie z dzieckiem postawy bohaterów. Proszę zaprezentować dziecku jak prawidłowo odkładać książeczki na półkę.W imię szacunku dla książeczek spróbujmy się nauczyć na pamięćprzyrzeczenia :DZIŚ PRZYRZEKAM, OBIECUJĘ,KAŻDĄ KSIĄŻKĘ USZANUJĘ.NA PÓŁECZKĘ JĄ ODŁOŻĘ,BRZEGIEM, JAK NALEŻY, WŁOŻĘ.

BEZ POŚPIECHU POPRZEGLĄDAM,

NIE POTARGAM STRON, NIM ODDAM.

BO PRZEDSZKOLAK KAŻDY WIE,

Z KSIĄŻKĄ W ZGODZIE ŻYJE SIĘ.

Następnie poproszę Rodziców aby pomogli pomalować dziecku dłonie farbami plakatowymi i robimy odbitki na kartonie. Karton z odbitymi rączkami odkładamy do jutra, ponieważ w następnym temacie będziemy kończyć pracę plastyczną z rączkami

No i oczywiście poczytajcie dziś wybraną przez dziecko bajkę. Mile widziane fotki z kolorowymi łapkami, lub z ulubioną książką dziecka. Pamiętajcie! Jutro kończymy nasze kolorowe łapki

PONIEDZIAŁEK 30.03.2020r. TEMAT:”Kolorowe książeczki”

Witajcie Biedroneczki i Wy Drodzy rodzice.

W tym tygodniu będziemy obchodzić DZIEŃ KSIĄŻKI, dlatego przez kolejne dni tematy zajęć będą poświęcone książkom.

Na pewno każdy z Was ma w domu mniejszy lub większy księgozbiór, dlatego chcę żebyście go dziś przejrzeli i ewentualnie wybrali swoje ulubione książki. Proszę porozmawiać o tym z dzieckiem i zadać mu pytania:

  • Czy lubicie książeczki?
  • Za co można lubić książki?
  • Czy lubicie gdy czytamy w przedszkolu i w domu książeczki?

Proszę Rodziców, żeby pokazali dziecku książkę i opowiedzieli jak zbudowana.

Następnie zabawmy się w zabawę „jakiej książki brakuje”- rozkładamy parę książek na dywanie, podając głośno ich tytuły – najlepiej ulubione książki dziecka. Dzieci powtarzają te tytuły. Po chwili dzieci zasłaniają oczy a rodzic zabiera jedną z książek. Dzieci odsłaniają oczy i podają, której książki brakuje. ( Ćwiczymy pamięć i spostrzegawczość )

Po tej zabawie poproszę Rodziców o przeczytanie dziecku wiersza o kolorowych książeczkach.

Książeczki są kolorowe,

bajeczki w nich tęczowe,

pokazują bajkowy świat.

Poczytaj mi mamo książeczkę

najlepiej piękną bajeczkę,

chcę poznać ten piękny świat

by być z nim za pan brat.

Ile gruszek w fartuszku

na obrusie okruszków,

tyle w książce wierszyków

opowieści bez liku.

A gdy weźmiesz książeczkę do ręki

w rytm ulubionej piosenki

zabrzmią w uszach jej dźwięki

więc śpiewaj je na cały głos”.

Dzieci dowiadują się z wiersza , że książka może być piękną bajeczką i może być pięknym wierszykiem. Dzięki książce można poznawać świat, zdobywać wiedzę o świecie, o górach, morzach i o dawnych dziejach ziemi, na której żyjemy.

A następnie proszę przeczytać dziecku bajkę o czerwonym kapturku (myślę, że każdy taką ma), w ostateczności można obejrzeć – podaję link.

https://www.youtube.com/watch?v=6S6butejlbI

Po tej lekturze zaprośmy dziecko do malowania farbami postaci Czerwonego Kapturka

( kolorowanka w załączeniu), można wykorzystać własne kolorowanki. Zdjęcia prac mile widziane.

PIĄTEK 27.03.2020r. TEMAT:”Drzewo”

Witamy Biedronki i Was Drodzy rodzice. Dziś piątek 27 marca i nasze kolejne zadania dla Was.

Pobawmy się w kółeczku przy wesołej piosence ( fajnie by było gdyby była jakaś osoba, która w pewnym momencie będzie mogła zatrzymać muzykę)- w trakcie grania muzyki, podajemy sobie piłkę lub jakąś zabawkę ; kiedy nastąpi przerwa, osoba która w danej chwili trzyma piłkę ma za zadanie skakać jak żabka zabawę powtarzamy kilka razy- im więcej osób w rodzinie tym lepiej. https://www.youtube.com/watch?v=q2pl-LPEHm8

Zapraszam Was też do zabawy matematycznej- przygotujcie np. kolorowe klocki i małe maskotki. Rodzic układa np., 5 klocków a dziecko musi położyć tyle samo maskotek lub innych elementów.

Za każdym razem zmieniamy ilość- połóż tyle ile ja.

Poproszę Rodziców o przeczytanie dziecku opowiadania W. Widłaka pt.: „Drzewo”. (w załączeniu) Nie znalazłam linku do tego, dlatego załączam zdjęcie tekstu. Może ktoś ma książkę w domu z serii „Pan Kuleczka”- polecam, super opowiadania dla dzieci Proszę porozmawiać z dzieckiem o treści opowiadania . Następnie przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej udajmy się na „spacer po lesie” w parze. Jedna osoba z pary ma zawiązane oczy, druga trzymając ją za rękę próbuje przeprowadzić osobę na drugi koniec lasu (pokoju ). Tam następuje zamiana i wracamy na miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=19Czl58l7iU

Na koniec proponuję kartę pracy nr 8 ( karty z wyprawki, te rozkładane Format A3) Spróbuj prowadzić kredkę po linii bez odrywania ręki od kartki. Rysunek można pokolorować. Fotki mile widziane. Życzę Wam udanego weekendu i dużo zdrowia :*

 

CZWARTEK 26.03.2020r. TEMAT:”Bocian”

Witamy Biedronki i Was drodzy Rodzice.

Dziś kolejne zadania dla Was. Na początek proponuję zabawę ruchową- dzieci witają się z rodzicami i rodzeństwem różnymi częściami ciała: rękami, nogami, brzuszkami, plecami itp. 🙂 Można też zachęcić dziecko żeby się trochę poruszało i zrobiło kilka żabich skoków- rodzic liczy, a dziecko skacze.

Dziś chcę Was zainteresować bocianem- jeśli macie w domu jakieś albumy przyrodnicze można razem z dzieckiem obejrzeć. Następnie proponuję posłuchać i obejrzeć wywiad z bocianem. https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw i przy okazji można podejrzeć na kamerce on-line bocianie gniazdo oraz jego mieszkańców jeśli akurat będą w swoim domu https://klekusiowo.pl/#kamera

Następnie poproszę Rodziców o przeczytanie dziecku wiersza:

Kle-kle-kle, kle-kle-kle,
co ten głodny bociek je?

Kle-kle, kle-kle, je owady,

Małe ssaki, płazy, gady.

Wiersz jest prosty i rytmiczny, zachęcam do nauki na pamięć, przy okazji dzieci chodzą jak bociany, podnosząc do góry kolana.

Mam dla Was dziś łatwą pracę plastyczną- bocian z płatków kosmetycznych.

( mile widziane zdjęcia Waszych prac ).

A na koniec przyjemna piosenka o bocianie:

https://www.youtube.com/watch?v=MXOs1LGO1JM

słowa piosenki:

Kle, kle boćku, kle, kle.
Witaj nam bocianie.
Łąka ci szykuje,
łąka ci szykuje
żabki na śniadanie. (bis)

Kle, kle boćku kle, kle.
Witamy cię radzi.
Gdy zza morza wracasz, gdy zza morza wracasz
wiosnę nam prowadzisz. (bis)

Kle, kle boćku kle, kle.
Witaj na stodole.
Chłopcy ci zrobili, chłopcy ci zrobili
gniazdo w starym kole. (bis)

Życzę miłej zabawy

 

ŚRODA 25.03.2020r. TEMAT:” Kwiaty wiosny”

Drodzy rodzice 🙂 Dzisiejszym zadaniem do wykonania będzie wykonanie pracy plastycznej . Będziecie potrzebować biały brystol , żółtą, brązową, zieloną farbę ,widelec jednorazowy . Płatki powstaną z farby żółtej odbijanej widelcem a środek to brązowa farba malowana paluszkiem.

Następnym zadaniem jest wykonanie zadania z karty pracy . Końcowe zadanie to zaśpiewanie piosenki “ W trawie w czasie deszczu” . 

WTOREK 24.03.2020r. TEMAT:”Dzień wiosny”

Drodzy rodzice. Cieszymy się z wiosny i z utęsknieniem czekamy na prawdziwie wiosenne dni. Na dobry początek dnia proponujemy zabawę logopedyczną, która usprawnia aparat mowy dziecka. Dajemy dziecku małe lusterko lub stajemy przed lustrem. Czytamy dziecku historyjkę i demonstrujemy zawarte w niej polecenia.

” Zbliżała się wiosna. Języczek poszedł na łąkę (dziecko odbija czubek języka za górnymi zębami, przy szeroko otwartych ustach).

Usłyszał śpiew ptaków (naśladuje śpiew ptaków, np.: ćwir-ćwir, pi-pi, tru-lu-lu), zobaczył

bociana z długim, czerwonym dziobem (ściąga wargi w dzióbek), oraz skaczącą małą, zieloną żabkę (dotyka czubkiem języka górnych, następnie dolnych zębów, przy szeroko otwartych ustach). Było bardzo przyjemnie. Świeciło słońce, wiał lekki wietrzyk (wykonuje krótki wdech nosem i długi wydech ustami). Języczek był zadowolony ze swojego spaceru, wracając do domu uśmiechał się radośnie (rozciągamy wargi w szerokim uśmiechu).

Następnie pokazujemy dziecku ilustrację wiosenną i czytamy wiersz pt. „Dzień wiosny”; zadaniem dziecka jest wskazanie i nazwanie zwiastunów wiosny.

Dzień Wiosny” – wiersz

 Koniec zimy – nic miłego:

błoto, chlapa na całego,

niebo ciągle zachmurzone,

dzieci w domach zasmucone.

Tak wygląda świat bez wiosny –

widok przykry i żałosny.

Lecz na szczęście lada moment

wszystko zrobi się zielone!

W mgnieniu oka

zniknie szary –

zobaczycie, co to czary!

Wiosna tysiąc ma kolorów

jest mistrzynią

pięknych wzorów.

A do tego dobrą wróżką.

Zaraz szepnie wam na uszko:

Czas na spacer, drogie dzieci.

Chodźcie, słońce mocno świeci!

Zabawimy się w badaczy.

Chyba wiecie co to znaczy?

Poszukamy wiosny w trawie,

tataraku w leśnym stawie

i biedronek, i ślimaków,

wszystkich innych wiosny znaków.

Czas zapomnieć, co to zima.

Tak przygoda się zaczyna.

( Proponuję porozmawiać z dzieckiem o treści wiersza, zadając pytania )

Do tego dziecko wykonuje sobie kartę pracy nr 115. ( kto nie ma jeszcze karty pracy może z pomocą rodzica narysować wiosnę lub jej zwiastuny)

Karta pracy w załączeniu. (wyjaśnienie zadania na odwrotnej stronie karty)

Następnie proponuję zabawę dydaktyczną, w której rodzic czyta dziecku kolejne zdania, które mają określać cechy wiosny. Dziecko musi na nie zareagować odpowiednio ustalonym zachowaniem. Np., jeśli zdanie jest prawdziwe to dziecko klaszcze w dłonie, a jeśli dziecko uważa, że zdanie nie jest prawdziwe, to uderza rączkami w podłogę. (można też samemu wymyślić różne zdania )

  • Wszędzie jest błoto i chlapa.
  • Słońce coraz mocniej świeci, słychać śpiew ptaków.
  • Bocian rozgościł się w gnieździe.
  • Wieje mroźny wiatr i sypie śnieg.
  • Dzieci lepią bałwana.
  • Na drzewach pojawiły się zielone pączki.
  • W ogrodzie zakwitły pierwsze kwiaty
  • Zwierzęta zasypiają.
  • Rosą piękne krokusy.

Proponuję również krótki film edukacyjny o zwiastunach wiosny.

https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY

Na koniec zabawa na utrwalenie znajomości kolorów, na podstawie kompletu kredek- wybierz i nazwij kolory, które kojarzą się z wiosną. Miłej zabawy

 

PONIEDZIAŁEK 23.03.2020r. TEMAT: „Pierwsze oznaki wiosny”

Kochani rodzice 🙂

Dzisiejszym zadaniem do wykonania będzie wycięcie , ułożenie a następnie przyklejenie w odpowiedniej kolejności etapu wzrostu krokusa.

Drugim zadaniem będzie przeczytanie wiersza “ Wiosenne kwiaty “ I rozmowa z dzieckiem o treści przeczytanego wiersza .

Końcowym zadaniem jest pokolorowanie krokusa w odpowiednich kolorach .

 

PIĄTEK 20.03.2020r. TEMAT „Pierwszy dzień wiosny”

Drodzy Rodzice.

Ponieważ jutro jest „Pierwszy Dzień Wiosny”, proponujemy aby wspólnie pośpiewać z dzieckiem piosenki. Większość dzieci już śpiewało te piosenki w przedszkolu, więc tym chętniej do nich powrócą. W załączeniu również praca manualna, żeby nasze przedszkolaki poćwiczyły trochę pracę swoich rączek. Proszę dzieci aby pokolorowały żabkę wg podanych oznaczeń (prosimy tu o pomoc Rodziców )

W przedszkolu razem z przedszkolakami witalibyśmy wiosnę wspólnym przemarszem z wiosennymi gaikami. Skoro sytuacja nam na to nie pozwala, to może dzieci zrobią kolorowe gaiki razem z Rodzicami…

( praca dla chętnych )

Uciekaj zimo” ( piosenka )

https://www.youtube.com/watch?v=JOqPqCsTRbU


I. Wsiadaj zimo na sanki i uciekaj już, Zabierz śnieżne bałwanki,zabierz wiatr i mróz.

Ref. Rękawiczki i czapki pochowamy do szafki,

na spacerek pójdziemy, nie zmarzniemy już.

II. A ty zimo uciekaj za górkę, za las, i nie marudź, nie zwlekaj już na wiosnę czas.

Kiedy wiosna przyjdzie do nas” (piosenka)

https://www.youtube.com/watch?v=qoAwQ9WCWSM

I. Kiedy wiosna przyjdzie do nas
roześmiana i zielona.
Razem z wiosną wszystkie dzieci
zaśpiewają tak:
Ref:
Zielona trawa, zielony mech,
zielona żaba rechu, rechu, rech.
Zielona trawa, zielony mech,
zielona żaba rechu, rechu, rech.
II. Rośnie trawa, rosną liście,
rosną szybko dzieci wszystkie.
Przyleciały już bociany
i klekocą tak:
Ref:
Zielona trawa, zielony mech,
zielona żaba rechu, rechu, rech.
Zielona trawa, zielony mech,

Zielona żaba rech, rechu, rech.

III. W lesie kwitnie już zawilec,
obudziły się motyle.
A wieczorem nad łąkami
słychać żabi śpiew.
Ref:
Zielona trawa, zielony mech,
zielona żaba rechu, rechu, rech.
Zielona trawa, zielony mech,
zielona żaba rechu, rechu, rech.

 CZWARTEK 19.03.2020r. TEMAT: „Wiosna w lesie”

Kochani rodzice 🙂

Dzisiaj kolejną propozycją dla Was będzie wspólne przeczytanie bajki o Wiośnie (poniżej wysyłam link do bajki). Przy okazji będziecie mogli wytłumaczyć swoim małym odkrywcom różne zwiastuny wiosny , co zmienia się w przyrodzie itd. Kolejnym zadaniem będzie wspólne zaśpiewanie i inscenizowanie piosenki ruchem “ w Trawie w czasie deszczu “. (link do piosenki jest poniżej). I ostatnią propozycją na dziś będzie wykonanie zadania w karcie Pracy (link poniżej).

MIŁEJ ZABAWY 🙂

tekst bajki „ Wiosna w lesie” http://www.nasze-bajki.pl/pl/przegladarka.aspx?bajka=783

tekst piosenki „ W trawie w czasie deszczu” https://www.youtube.com/watch?v=TQbBmUM74Qg

Karta pracy http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/wiosna6.jpg

 

ŚRODA 18.03.2020r. TEMAT „Marcowa pogoda”

Drodzy rodzice dziś proponujemy Wam trochę pośpiewać z dziećmi. Poniżej przesyłam link do piosenki „Kasza marcowa” plus tekst. Piosenkę mieliśmy w planie śpiewać w przedszkolu. Piosenkę można inscenizować bawiąc się z dzieckiem. Do tego potrzebne będą akcesoria z piosenki: mały garnuszek, cztery korale, guzik, mak i patyczek . Śpiewamy piosenkę i w odpowiednim momencie dziecko wrzuca po kolei produkty do swojego garnka. Przy okazji można wytłumaczyć dziecku powiedzenie „W marcu jak w garncu”.

Opowieść „Marcowy spacer”.
Pewnego dnia Ola wyjrzała przez okno. Pomyślała, jaka piękna pogoda, chyba wybiorę się na spacer”. Na dworze świeciło słońce, a niektóre dzieci zaczęły jeździć na rowerkach. Ubrała czapkę, kurtkę i postanowiła pójść do parku. Spacerując oglądała pąki na drzewach, zieleniącą się trawkę. Rozpięła kurtkę, zdjęła czapkę, bo było jej ciepło. Nagle, w oddali zauważyła ciemną chmurę na niebie. Och, chyba będzie padało. Lepiej wrócę do domu. Poczuła jak zaczyna wiać coraz silniejszy wiatr. Chciała nałożyć czapkę, ale wiatr zerwał ją
z głowy dziewczynki. Poczuła też mokre krople na twarzy. Postanowiła wracać, gdyż chmury były coraz ciemniejsze a wiatr coraz silniejszy. Po powrocie do domu, usiadła przy oknie
i obserwowała. To padał deszcz, to śnieg, wiatr przeganiał chmury zza których zaglądało słoneczko. Tak na zmianę, raz to raz tamto. Tyle wydarzyło się w ciągu dzisiejszego dnia.
No cóż, w marcu jak w garncu, pomyślała Ola.

Rozwiązywanie zagadek.
Gdy go długo nie ma, wszyscy narzekają.
A gdy przyjdzie pod parasol się chowają. (deszcz)

To mała gwiazdka, biała, niewielka.
Chuchniesz, zostanie wody kropelka. (śnieg)

Szumi, świszcze, zagarnia liście.
Czasem deszczem nas opryśnie. (wiatr)

Tekst piosenki:

Ola gotuje kaszę dla lalek.
Wkłada do garnka cztery korale,
dokłada guzik, wsypuje mak,
miesza patykiem i śpiewa tak:

ref: W marcu jak w garncu mówił mój brat.
To pada deszczyk, to, śnieg, to grad.
I w moim garncu jest to i owo,
bo ja gotuję kaszę marcową.

Lalki ją jedzą i nie grymaszą,
kiedy je karmię marcową kaszą.
Ale czy kasza ma dobry smak?
Lalki ją jedzą, więc chyba tak.

ref: W marcu jak w garncu mówił mój brat.
To pada deszczyk, to, śnieg, to grad.
I w moim garncu jest to i owo,
bo ja gotuję kaszę marcową.

Wiersz ,, Marcowe kaprysy”

Wymieszał marzec pogodę w garze,
Ja wam tu wszystkim zaraz pokażę,
Włożę troszeczkę deszczu, słoneczka promieni,
Domieszam wiatru ciepłego,
Smutno by w marcu było bez niego
Śniegu i burzy jeszcze troszkę dodam,
Będzie prawdziwa marcowa pogoda.

 

WTOREK 17.03.2020r. TEMAT : Zaskakujące rośliny – Zasadzenie fasoli

Kochani rodzice w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno- wychowawczych zachęcamy Was abyście wzięli aktywny udział w realizacji podstawy programowej z waszymi pociechami. My jako wychowawcy grupy każdego dnia będziemy Wam wysyłać propozycję zadań do wykonania.

Tematem z podstawy programowej jest – Hodowla Fasoli

Drogie dzieci załóżcie z pomocą rodziców hodowlę fasoli i wspólnie o nią dbajcie . Prosimy o Wasze zdjęcia z zakładania i dbania o hodowlę fasoli .

Instrukcja :

Co jest potrzebne?
– 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę „Jaś”, bo nasiona są duże i dobrze widoczne są ich wszystkie części oraz zmiany w nich zachodzące, inne odmiany są również dobre)
– słoik 0,25 l
– podstawka – miseczka pod słoik
– gaza
– gumka recepturka

Co zrobić?
Gazę złożoną 2-krotnie naciągnąć na słoik i przymocować do niego gumką. Palcem wcisnąć gazę do środka słoika, tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obciąć. Do słoika wlać wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Z tego względu należy kilka razy dziennie uzupełniać wodę w słoiku, aby zapewnić nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody.


Zobacz także:

Kontakt

Dane kontaktowe: ul. Olchowa 11 22-400 Zamość Telefon: 84 638 62 12 E-mail: przedszkole014@wp.pl Jesteśmy do Waszej dyspozycji: Poniedziałek ...

Opublikowano